Milton Friedman
Jeden z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich ekonomistów Milton Friedman zmarł w wieku 94 lat w San Francisco - poinformowała jego rzeczniczka.
Milton Friedman
w 1976 roku otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych za prace z zakresu problematyki pieniądza, które stały się podstawą doktryny monetaryzmu.
Był obrońcą i propagatorem wolnego rynku, przeciwstawionego etatyzmowi. Doradzał amerykańskim prezydentom Richardowi Nixonowi i Ronaldowi Reaganowi. W ponad 20 książkach i niezliczonych rozprawach naukowych oraz publikacjach w prasie opowiadał się za możliwie wolną gospodarką rynkową. Podkreślał, że do rozwiązywania większości problemów gospodarczych potrzebny jest umiarkowany i równomierny wzrost ilości pieniądza w obiegu. Sprzyja to wzrostowi gospodarczemu bez większej inflacji.
Do jego najbardziej znanych prac należy "Kapitalizm i wolność" z 1962 roku (polskie wydanie 1984 r.). W roku 1980 ukazała się książka "Free to choose" ("Wolny wybór"), którą napisał wraz z żoną Rose, również ekonomistką. Fragmenty tej pracy przedrukowywał później magazyn "Newsweek". W popularnym programie telewizyjnym o tym samym tytule Friedman wyjaśniał widzom, czym jest gospodarka rynkowa.
Był postrzegany jako świetny, błyskotliwy mówca, któremu nigdy nie brakuje argumentów. Prezes fundacji jego imienia Gordon St. Angelo powiedział: "Ameryka straciła prawdziwego wizjonera i obrońcę ludzkiej natury. A ja straciłem wielkiego przyjaciela".
Milton Friedman urodził się 31 lipca 1912 r. w Nowym Jorku jako syn żydowskich imigrantów. Studiował na Rutgers University w New Jersey i uniwersytecie w Chicago, a doktorat uzyskał na Columbia University w Nowym Jorku. W latach 1966-1977 wykładał na Uniwersytecie w Chicago. Zmarł w szpitalu w San Francisco; przyczyną śmierci były problemy kardiologiczne.
INTERIA.PL/PAP