Reklama

Reklama

Marcin Banot i Alain Robert weszli na wieżowiec Total Coupole. Polak pokazał nagranie

Marcin Banot opublikował film z wejścia na jeden z najwyższych wieżowców we Francji - Total Coupole. Polak wspiął się na budynek bez zabezpieczeń. Banot podjął się wejścia po pionowej ścianie w towarzystwie trzech innych wspinaczy. Wśród nich był legendarny Alain Robert, czyli ​"francuski Spider-Man".

Czterech wspinaczy weszło na Total Coupole na początku września. Liderem grupy był Alain Robert. 60-latkowi towarzyszyli trzej młodsi sportowcy, w tym 33-letni Banot. - To wydarzenie było wyrazem sprzeciwu w związku z obowiązującą przepustką zdrowotną, która wszystkich denerwuje. To atak na podstawowe wolności, ta przepustka to hańba - powiedział Alain Robert, z którym media rozmawiały tuż przed wejściem na budynek. 

Aby uzyskać dostęp do barów, restauracji, muzeów i innych obiektów kulturalnych, a także na imprezy masowe i dalekobieżne środki transportu publicznego, wymagana jest przepustka covid - potwierdzająca, że posiadacz był zaszczepiony, uzyskał negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 lub niedawno wyzdrowiał z zakażenia.

Hołd dla Belmondo

Reklama

Robert dodał, że jego ostatnia wspinaczka była "również hołdem dla Jean-Paula Belmondo, który wykonywał własne akrobacje". Francuski aktor zmarł 6 września w wieku 88 lat. Po wejściu na Total Coupole wspinacze zostali zatrzymani przez policję. 

Alain Robert zasłynął na całym świecie z tego, że wspiął na ponad sto drapaczy chmur i innych miejskich zabytków, zwykle bez zabezpieczenia ani zezwolenia. W marcu 2020 roku wszedł się na szczyt biurowca Torre Agbar w Barcelonie, by sprzeciwić się panice wywołanej przez COVID-19.

Klip z wejścia na szczyt

W ekipie, której przewodził Robert był Marcin Banot. Polak, który wspiął się dotychczas na kilkanaście obiektów i budynków, umieścił na swoim kanale YouTube film z wejścia na Total Coupole niemal miesiąc od całej akcji. 

W ciągu doby od publikacji klip zanotowal ponad 130 tysięcy wyświetleń. 

Total Coupole, według danych ze strony skyscrapercenter.com, ma 179 metrów wysokości i liczy 48 pięter. 

Marcin Banot w "Ninja Warrior Polska"

Marcin Banot wystartował w najnowszej edycji programu "Ninja Warrior Polska", emitowanego w Telewizji Polsat. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama