Pewna ręka i celne oko
Strzały z historycznej armaty i broni czarnoprochowej zainaugurowały na strzelnicy przy ul. Konstantynowskiej XVII edycję strzelań łódzkiego Bractwa Kurkowego o tytuł Króla Kurkowego Łodzi.
- Nasze łódzkie Bractwo Kurkowe powstało w 1824 roku i nieprzerwanie działało do 1939 roku. Jego reaktywacja nastąpiła w 1994 r. Obecnie bractwo liczy 38 członków i raz w roku organizuje strzelania "dla wprawności ręki i celności oka". Swój rodowód wiedziemy bezpośrednio ze średniowiecznych bractw kurkowych, których zadaniem była obrona murów miejskich. Aby dojść do wprawy organizowali oni strzelania do sylwetki koguta (kura) umieszczonego na żerdzi. Który strzelec pierwszy go strącił, otrzymywał na rok tytuł króla kurkowego. Nasza organizacja należy do Europejskiego Stowarzyszenia Strzelectwa Historycznego, które obecnie zrzesza ok. 4 milionów członków - mówi Starszy Bractwa Ignacy Ścibiorek.
Strzelcy rywalizujący o tytuł musieli oddać ponad 100 strzałów nim przestrzelili żerdź, na której osadzona była tarcza w kształcie koguta. Najcelniej strzelał Włodzimierz Łuczyński i to właśnie on został nowym łódzkim Królem Kurkowym 2011/2012. - Strzelanie historyczne jest moja pasją i swoistą przyjemnością - mówi.
W cywilu król jest lekarzem ortopedą, specjalistą z zakresu medycyny sportowej. Włodzimierzowi Łuczyńskiemu gratulacje złożyła prezydent miasta Hanna Zdanowska. Prezydent wzięła również udział w strzelaniu o tarczę VIP i mimo sporej konkurencji zwyciężyła.
- Odstani raz strzelałam chyba w szkole średniej. Dziękuję moim rywalom za wyrównaną walkę i za jej łagodność. Bardzo się cieszę, że Bractwo Kurkowe działa w Łodzi. Życzę wam wspaniałych sukcesów i jeszcze raz gratuluje królowi - powiedziała do zebranych braci.
Strzelanie "o tarczę VIP" odbywa się z historycznej broni czrnoprochowej, ładowanej od strony lufy. Podczas zawodów strzelano z repliki XIX wiecznego amerykańskiego karabinu Kentacky kal.45.
W konkurencji o Złotą Łódkę Bractwa zwyciężył Dariusz Gajzler, były policjant a obecnie instruktor strzelectwa.
Bractwo obok popularyzacji strzelectwa historycznego i sportowego zajmuje się popularyzacją polskich tradycji i historii oraz jej upowszechnianiem szczególnie wśród młodzieży.
Wiadomość pochodzi z oficjalnej strony miasta Łódź.
materiały prasowe