Olimpijskie zakazy
Chińczycy wprowadzają coraz większe zakazy. Władze Chin już od paru miesięcy zwracają uwagę, że sportowcy, kibice, dziennikarze, słowem wszyscy przyjeżdżający na igrzyska, będą musieli przestrzegać prawa chińskiego.
Spanie na dworze, transparenty o treściach religijnych, politycznych i rasowych czy wyprawy do Tybetu są zakazane. Przepisy prawa chińskiego są opublikowane w Internecie.
Do listy zakazanych artykułów na olimpijskich obiektach w Pekinie doszły w poniedziałek wszelkiego rodzaju flagi i transparenty.
Jak podały media pekińskie, cytowane przez agencję Kyodo, zgodnie z wprowadzanym przez władze kodeksem kibica, oprócz wszelkiego rodzaju broni, zapalniczek, parasoli itp. na imprezy nie będzie można wnosić także flag państw nieuczestniczących w igrzyskach oraz "jakichkolwiek flag, haseł, plakatów czy broszur".
Według agencji Xinhua, wśród zakazanych artykułów znalazły się też przedmioty, na których umieszczono ogłoszenia bądź hasła, związane z religią, polityką, sprawami wojskowymi czy ochroną zwierząt.
Ograniczenia obejmują rozmiary flag krajów biorących udział w igrzyskach olimpijskich - muszą być mniejsze niż metr szerokości na dwa metry długości. Z publikowanej w Pekinie listy zakazów wynika również, że wcześniejszej formalnej zgody władz wymagać będą wszelkie działania, "dotyczące sfery terytorialnej, praw człowieka, ochrony środowiska czy ochrony zwierząt".
Wieniec dla maratończyka
Triumfator biegu maratońskiego w Pekinie będzie ukoronowany autentycznym wieńcem z gałązek oliwnych - poinformowali organizatorzy igrzysk. Gałązki, będące symbolem pokoju, zostaną odcięte z liczącego dwa i pół tysiąca lat drzewa oliwnego rosnącego na Krecie. Przewiezie je do Chin grecka aktorka Maria Tzombanaki. Dekoracja będzie nawiązaniem do antycznej tradycji igrzysk.
Problemy z pogodą
Zdaniem australijskich meteorologów, warunki pogodowe w Pekinie podczas igrzysk nie będą sprzyjać sportowcom w osiąganiu dobrych wyników. Prognozy przewidują wysokie temperatury, dużą wilgotność powietrza, a nawet burze gradowe - poinformowały australijskie media. Niekorzystne warunki mają towarzyszyć już ceremonii otwarcia igrzysk.
8 sierpnia. Organizatorzy przewidują konieczność użycia specjalnych pocisków rozpędzających deszczowe chmury. Prognozy opracowane przez australijskich naukowców nie przewidują anomalii pogodowych; upały i wysoka wilgotność powietrza to standardowa pogoda latem w tej szerokości geograficznej. Australijczycy na czele z profesorem Johnem Ballym mają wspomagać organizatorów igrzysk.
Ronaldinho ceni igrzyska
Brazylijczyk Ronaldinho nie zamierza rezygnować z występu w turnieju olimpijskim i grozi zerwaniem kontraktu ze swoim pracodawcą, FC Barcelona. Kataloński klub nie zgadza się ze zwolnieniem Ronaldinho na turniej olimpijski. 28-letni piłkarz jest w składzie zespołu "Canarinhos" trenera Carlosa Dungi.
rm