Olimpiada specjalna już jutro
1000 zawodników z całej Polski weźmie udział w rozpoczynających się w czwartek w Kielcach IX Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. Gośćmi zawodów będą ekipy zagraniczne z Rosji, Turcji, Węgier i ze Szwecji.
- Ideą olimpiad specjalnych jest organizowanie sportu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz prowadzenie dla nich rehabilitacji poprzez sport - powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego kieleckich igrzysk, Grzegorz Kurkowski.
Kurkowski dodał, że te igrzyska są często mylone z paraolimpiadą - zawodami, w których rywalizują sportowcy z niepełnosprawnością fizyczną. Zwrócił uwagę, że takie osoby także biorą udział w igrzyskach olimpiad specjalnych, ale jeżeli są jednocześnie upośledzone umysłowo. Organizatorem igrzysk jest stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska, należące do międzynarodowego ruchu Special Olympics.
Przez trzy dni zawodów sportowcy będą rywalizowali w 11 dyscyplinach: lekkoatletyce, pływaniu, piłce nożnej, koszykówce, tenisie ziemnym i stołowym, bowlingu, trójboju siłowym, badmintonie, jeździe konnej i w kolarstwie. Niektóre konkurencje będą rozegrane poza Kielcami - w Jędrzejowie, Skarżysku-Kamiennej, Ostrowcu Świętokrzyskim, Suchedniowie, w podkieleckich Nowinach i w Miedzianej Górze.
Razem z zawodnikami do Kielc przyjedzie 350 trenerów i opiekunów. Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek będzie czuwało 130 sędziów. W organizację imprezy zaangażowało się 500 wolonatriuszy - głównie studentów i uczniów szkół średnich.
Sportowcy, którzy wystąpią w igrzyskach, przeszli przez eliminacje na szczeblu lokalnym i wojewódzkim. Zawody wyłonią reprezentantów Polski na Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które odbędą się we wrześniu 2010 roku w Warszawie oraz na światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Atenach, w 2011 roku.
Poza zawodami igrzyskom będą towarzyszyły specjalne programy przygotowane dla zawodników i ich rodzin. Dzięki akcji "Zdrowi sportowcy" zawodnicy przejdą badania m. in. wzroku, słuchu czy stomatologiczne. "Program rodzinny" jest przeznaczony dla rodziców, którzy przyjadą ze sportowcami. Będą mogli m. in. porozmawiać z psychologami i prawnikami.
Podczas ceremonii otwarcia igrzysk, w czwartek wieczorem w amfiteatrze na kieleckiej Kadzielni, zaśpiewa Andrzej Piaseczny. Ze spektaklem przygotowanym specjalnie na igrzyska wystąpi Kielecki Teatr Tańca. Uczestnicy imprezy wspólnie z artystami będą mogli zaśpiewać piosenkę napisaną na zawody. Honorowy patronat nad kieleckimi igrzyskami objęła Maria Kaczyńska.
Ruch Special Olympics (ang. olimpiady specjalne) funkcjonuje w 168 krajach i zrzesza 2,5 mln zawodników. Idea ruchu narodziła się w USA i w Kanadzie w 1963 roku - Eunice Kennedy Shriver zorganizowała wtedy pierwsze półkolonie sportowe dla osób z upośledzeniem umysłowym. Międzynarodowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych po raz pierwszy odbyły się w 1968 roku w Chicago. Polacy dołączyli do imprezy w 1983 roku.
Pierwszą Ogólnopolską Olimpiadę specjalną zorganizowano w Warszawie w 1987 roku. W 1990 roku powołano Polskie Stowarzyszenie dla Osób Upośledzonych Umysłowo Olimpiady Specjalne-Polska. Dziesięć lat temu zmieniło swój statut.
Olimpiady Specjalne Polska są dziś sportową organizacją pożytku publicznego. Stowarzyszenie zrzesza 18 oddziałów regionalnych gdzie w 564 sekcjach ćwiczy ponad 17 tys. osób z upośledzeniem umysłowym. Zawodnicy trenują 20 letnich i zimowych dyscyplin sportowych. Biorą udział w krajowych i zagranicznych zawodach.
INTERIA.PL/PAP