Małopolskie: Makieta Zamku Żupnego w Wieliczce dla niewidomych
Na dziedzińcu Zamku Żupnego w Wieliczce, będącego siedzibą Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, stanęła bogata w szczegóły makieta całego zespołu zamkowego. Odlany w brązie model Zamku Żupnego stoi na postumencie z granitu.
Model pozwoli osobom niewidomym poznać układ, kształt oraz charakterystyczne elementy architektury budynków zespołu zamkowego. Obok informacji w języku polskim i angielskim znajdują się na niej informacje napisane alfabetem Braille'a.
Makieta pozwoli także pozostałym zwiedzającym ujrzeć obiekt w całości i spojrzeć na niego z perspektywy lotu ptaka.
Makietę zaprojektował i wykonał krakowski rzeźbiarz prof. ASP Karol Badyna na zlecenie Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że będziemy mogli skorzystać z takiej makiety. Korzystaliśmy już z takich makiet na Drodze Królewskiej w Krakowie i bardzo byliśmy zadowoleni ze zwiedzania, przetestowaliśmy też już trasę turystyczną dla niewidomych w Muzeum Żup Krakowskich pod ziemią. Żyjemy naszą Wieliczką i cieszymy się, że jest coraz więcej rzeczy udostępnionych dla osób z dysfunkcją wzroku" - powiedziała PAP w środę prezes wielickiego koła Polskiego Związku Niewidomych Anna Szypuła.
Zamek Żupny rozwijał się od XIII w. w bezpośrednim sąsiedztwie szybu wydrążonego w poszukiwaniu soli. Jest przykładem średniowiecznego budownictwa obronnego, ściśle związanego z dziejami górniczego przedsiębiorstwa państwowego - Żup Krakowskich, dla którego był siedzibą aż do 1945 r. Po renowacji mieści się w nim Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Kompleks zamku składa się z trzech budowli: Zamku Środkowego zwanego Domem pośród Żupy (koniec XIII w.), Zamku Północnego, zwanego Domem Żupnym (XIV-XV w.) i budynku południowego (I poł. XIX w.). W skład założenia zamkowego wchodzą ponadto: rezerwat szybu górniczego z połowy XIII w., fragmenty murów kuchni żupnej z XV w. i murów obronnych z końca XIII w. wraz z bardzo dobrze zachowaną basztą z XIV w.
W czerwcu br. Zamek Żupny razem z kopalnią soli w Bochni został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ten sposób razem z kopalnią soli w Wieliczce - która jest od 1978 r. na liście UNESCO jako "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni" - znalazły się wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce.