Kontuzjowany Wojnarowicz nie wystąpi w Paryżu
Brązowy medalista mistrzostw Europy Janusz Wojnarowicz (Czarni Bytom) z powodu kontuzji nogi nie wystąpi w mistrzostwach świata w judo, które w dniach 23-28 sierpnia odbędą się w Paryżu.
- Niestety, ubył nam mocny punkt reprezentacji. Kontuzja przywodziciela uda sprawiła, że Wojnarowicz (+100 kg - red.) na sześć tygodni wyłączony jest z treningów. Oby już tylko więcej nie było podobnych kłopotów zdrowotnych w kadrze, bo praca wykonana na zgrupowaniu w Cetniewie wygląda obiecująco - powiedział selekcjoner Adam Maj.
W nadmorskiej miejscowości Polacy przygotowują się do MŚ. - Ze względu na sprawy rodzinne Grzegorz Eitel (+100 kg) indywidualnie trenuje w Warszawie, natomiast Łukasz Błach (81 kg), który dołączy do kadry tylko na zawody drużynowe, wyjechał już na Uniwersjadę do Chin - dodał szkoleniowiec.
Krócej w Cetniewie ćwiczyć będą też Paweł Zagrodnik (66 kg) i Przemysław Matyjaszek (100 kg), bowiem 16 sierpnia udadzą się na parodniowe zgrupowanie do Żywca z Czarnymi Bytom.
W gronie kobiet największą nadzieją na wysokie miejsce, ale też dużą niewiadomą, jest Urszula Sadkowska (+78 kg), srebrna medalistka ME 2009 i brązowa w 2010 roku. - Ostatni występ zagraniczny miała w maju w Azerbejdżanie, a później skupiła się na pracy w kraju. Turniej paryski zapowiada się niezwykle ciężko, w jej kategorii będzie około 45 zawodniczek, a w niektórych męskich po 90, a nawet 100 - przyznał Maj.
We francuskiej stolicy biało-czerwoni walczyć będą nie tylko w konkurencjach indywidualnych, ale też w drużynówce (mężczyźni). Zabraknie żeńskiej ekipy, która zajęły siódme miejsce w kwietniowych ME w Turcji i nie zdobyła kwalifikacji.
Skład reprezentacji Polski na MŚ: kobiety - 48 kg Ewa Konieczny, 52 kg Marta Kubań, 70 kg Katarzyna Kłys, 78 kg Daria Pogorzelec, +78 kg Urszula Sadkowska; mężczyźni - 66 kg Paweł Zagrodnik i Tomasz Kowalski, 73 kg Krzysztof Wiłkomirski i Tomasz Adamiec, 90 kg Robert Krawczyk i Krzysztof Węglarz, 100 kg Przemysław Matyjaszek, +100 kg Grzegorz Eitel.
Przed rokiem w MŚ w Tokio najlepiej spisała się Sadkowska, która uplasowała się na siódmej pozycji. Zawody zdominowali Japończycy, zdobywcy 23 medali, w tym dziesięciu złotych. Po raz pierwszy w każdej wadze mogło startować po dwoje zawodników z jednego kraju; od 2011 r. ten przepis obowiązuje również w mistrzostwach kontynentu.