Rosjanie trafili w charkowski zabytek. To kandydat do listy dziedzictwa UNESCO
Rosyjskie pociski trafiły w charkowski Derżprom - zabytkowy kompleks o znaczeniu narodowym dla Ukraińców, będący kandydatem do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W zlokalizowanych w samym centrum miasta gmachach zniszczone zostało kilka pięter. "To kultowy symbol miasta, który zna każdy mieszkaniec Charkowa" - napisał szef regionalnej administracji wojskowej.
W poniedziałek wieczorem Rosjanie dokonali ostrzału Charkowa. Ołeh Synegubow - szef regionalnej administracji wojskowej - przekazał w mediach społecznościowych, że około godziny 21 czasu lokalnego (godzina 20 czasu polskiego - red.) część pocisków spadła na centralną część miasta.
Jedna z bomb uderzyła w Derżprom - zabytkowy kompleks wieżowców z 1928 roku znajdujący się przy Placu Wolności. "Trafienie zarejestrowano w budynku administracyjnym. Zniszczonych zostało kilka pięter" - podkreślił urzędnik.
Ukraina. Rosjanie trafili w narodowy zabytek. "Zniszczonych zostało kilka pięter"
Z setek okien w zlokalizowanych w pobliżu budynków powybijało szyby. "Wiadomo o sześciu poszkodowanych - są w stanie lekkim i średnim. Nie zarejestrowano przypadków ciężkich" - dodał Synagubow.
W kolejnym wpisie szef charkowskiej administracji wojskowej zamieścił zdjęcia zniszczonego Derżpromu. "To gmach o znaczeniu narodowym, budowla wzniesiona w stylu konstruktywistycznym" - napisał.
"Okupanci uderzyli w kultowy symbol miasta, który zna każdy mieszkaniec Charkowa. To rosyjski terroryzm" - stwierdził urzędnik.
Charków. Dzerżprom jest kandydatem do wpisanie na listę UNESCO
Derżprom - czyli Dom Przemysłu Państwowego - to pierwszy wieżowiec wzniesiony pod koniec lat 20. XX wieku na terenie ówczesnego Związku Radzieckiego. Do 1934 roku - gdy Charków pozostawał stolicą Ukraińskiej SRR - mieściły się w nim najważniejsze instytucje rządowe.
Podczas II wojny światowej Niemcy próbowali wysadzić charakterystyczne gmachy, ale ostatecznie do tego nie doszło.
Na kompleks Derżpromu składają się trzy budowle w kształcie litery H, posiadające od sześciu do jedenastu pięter. Najwyższy obiekt ma 68 metrów wysokości. W 1954 roku na dachu jednego z budynków zainstalowano jedną z pierwszych anten telewizyjnych w ZSRR - wraz z nią całkowita wysokość najwyższej wieży wynosi 108 metrów.
W styczniu 2018 roku na mocy dekretu ukraińskiego rządu Derżprom został wpisany na listę zabytków o znaczeniu narodowym. Kompleks jest też kandydatem do włączenia na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
------
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!