Rosja próbuje sprzedać zboże skradzione w Ukrainie. Zełenski: Wiemy komu
Miliony ton ukraińskiego zboża utknęły w portach zajętych przez rosyjskie wojska. Teraz prezydent Ukrainy alarmuje, że Rosjanie próbują sprzedać skradzione zboże za granicą. - Nie chcę wymieniać konkretnych krajów, które za naszymi plecami zawierają umowy na kupno. Ale my wiemy, jakie to państwa - powiedział Wołodymyr Zełenski.
- Rosja zablokowała wszystkie szlaki handlowe i nie możemy eksportować naszej pszenicy. Okupują nasze porty i wywożą nasze towary - oznajmił Wołodymyr Zełeneski w wywiadzie dla telewizji SkyNews.
Zełenski: Za naszymi plecami zawierają umowy. Wiemy, jakie to państwa
Prezydent Ukrainy powiedział, że są kraje, które zawierają z Rosją porozumienia o kupnie skradzionego ukraińskiego zboża. Odmówił jednak podania, które to państwa. - Nie chcę wymieniać konkretnych krajów, które za naszymi plecami zawierają umowy na kupno w Rosji naszego zboża, skradzionego w Ukrainie. Ale my wiemy, jakie to państwa - powiedział.
Dodał, że jeśli te umowy będą realizowane, to Ukraina zareaguje "odpowiednio".
Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w morskich portach Ukrainy zablokowanych jest prawie 4,5 mln ton zboża.
Jak podaje Ukrinform, podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ stała przedstawiciel USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała, że działania Rosji podczas agresji są nakierowane na celowe niszczenie rolnictwa i zablokowanie eksportu zboża, co zwiększa ryzyko kryzysu żywnościowego, a nawet globalnego głodu.
Ukraina wylicza: Wywieziono już 400 tys. ton zboża
Z obliczeń ministerstwa polityki rolnej Ukrainy wynika natomiast, że rosyjscy okupanci wywieźli na terytorium Rosji już 400 tys. ton zboża z okupowanych terenów obwodów ługańskiego, donieckiego, chersońskiego i zaporoskiego.
W momencie wybuchu wojny Ukraina była jednym z największych eksporterów pszenicy i kukurydzy na świecie.
Wiele krajów w Afryce Północnej jest uzależnionych w zakresie podstawowego zaopatrzenia w żywność od pszenicy z Ukrainy.
PAP/INTERIA.PL