Watykan ujawnia tajemnice najcięższych grzechów
Najbardziej tajemniczy watykański trybunał zdradził kilka ze swoich sekretów. Na bezprecedensowej konferencji w Rzymie ujawnił, z jakimi sprawami boryka się na co dzień i które z wyznawanych przez wiernych grzechów wymagają rozgrzeszenia od samego papieża.
Penitencjaria Apostolska, zwana także Trybunałem Pokuty, działa w atmosferze tajemniczości już od 1179 roku - czyli od momentu jej powołania przez papieża Aleksandra III. Do tej pory wiadomo było jedynie, że trybunał zajmuje się sprawami wiernych, którzy podczas spowiedzi wyznali grzechy uważane przez Kościół katolicki za najcięższe, wymagające rozgrzeszenia od papieża.
Zasłonę milczenia przerwała dopiero zakończona w środę specjalna konferencja w Rzymie.
Jej celem było wyjaśnienie wiernym, czym dokładnie zajmuje się trybunał i tym samym zachęcenie ich do częstego korzystania z sakramentu pokuty.
- Mimo, że to jeden z najstarszych departamentów działających w ramach Stolicy Apostolskiej, to tak naprawdę niewiele o nim wiadomo, głównie ze względu na sekretną naturę spraw, z którymi ma do czynienia - przyznał na konferencji biskup Gianfranco Girotti.
Mówiąc na temat celów Penitencjarii Apostolskiej wyjaśniono, że księża i biskupi mają prawo rozgrzeszać nawet tak poważne grzechy jak morderstwo czy ludobójstwo. Trybunał natomiast zarezerwowany jest dla zbrodni, które Kościół katolicki uważa za jeszcze poważniejsze i dlatego przeznaczone wyłącznie dla papieża. To m.in. planowanie i próba zamachu na życie Ojca Świętego, ujawnienie przez księdza tajemnicy spowiedzi (ujawnienie natury grzechu lub danych osoby, która go popełniła), odbycie przez księdza stosunku seksualnego, a następnie oferowanie za to rozgrzeszenia.
Trybunał rozpatruje również sprawy osób, które w jakikolwiek sposób brały udział w aborcji (nawet tylko za nią płacąc), a które chcą później zostać duchownymi oraz sytuacjami sprofanowania hostii. Członkowie Penitencjarii Apostolskiej zauważyli, że przypadków tego ostatniego jest coraz więcej. Kardynał James Francis Stafford przyznał, że coraz częściej ludzie przyjmują komunię świętą tylko po to, by ją natychmiast wypluć lub w inny sposób sprofanować, niekiedy nawet w rytuałach satanistycznych.
Według nauki Kościoła popełnienie wymienionych grzechów skutkuje automatyczną ekskomuniką. Dopiero zajęcie się sprawą przez trybunał, przedstawienie jej papieżowi i potem jego ewentualne rozgrzeszenie, cofa anatemę.
Oprócz tajemniczości Penitencjarię Apostolską wyróżnia dodatkowo ekspresowy tryb, w jakim rozpatrywane są sprawy - najczęściej w ciągu 24 godzin, maksymalnie do trzech dni.
AWT