Trzynastego wszystko zdarzyć się może...
Piątek trzynastego - każdego roku taki dzień zdarza się co najmniej raz, a w niektórych latach nawet dwa lub trzy razy. Czy to rzeczywiście dzień pechowy? Niestety tak! Na szczęście wyłącznie według naszych przekonań.
Jak obliczyli astronomowie, trzynasty wypada w różne dni tygodnia z różną częstotliwością, ale najczęściej właśnie w piątek. Kiedy zaś już się zdarzy, to nasza najbliższa przyszłość nie rysuje się w kolorowych barwach. Dlaczego? Bo tak sobie wymyśliliśmy.
Feralny dzień
Piątki są w Polsce dniami szczególnymi, także ze względu na wiarę chrześcijańską. Według niej, to właśnie w piątek został ukrzyżowany Chrystus. Ale czy to powód, żeby obawiać się tego dnia?
Okazuje się, że tak, skoro w historii ten dzień zawsze uważany był za niezwykły, ale też pechowy. Piątek przez wiele wieków uznawany był za dzień szatana. Wtedy to na skazanych wykonywano wyroki śmierci. Wtedy też w trzynastym miesiącu roku księżycowego umierało słońce, a rodziło się zło.
Dzisiaj połączenie piątku z numerem "13" to najgorsze, co może nam się przytrafić. Tego dnia najchętniej nie wychodzilibyśmy w ogóle z łóżka, żeby nie kusić losu, żeby nie złamać ręki, nie potrącić przechodnia, nie dać się złapać bez biletu w autobusie.
Pechowa "13"
Jak się okazuje, obawa przed pechową "13" jest nie tylko polską specyfiką. W wielu krajach z powodu tej liczby spotyka się u ludzi dużo bardziej niewytłumaczalne zachowania niż u nas. Najpewniej dzieje się tak ze względu na wiarę w starożytną zasadę, że nadchodząca liczba "13" burzy harmonię jej poprzedniczki, szczęśliwej "12".
Babilończycy podczas świąt wybierali trzynastu ludzi będących uosobieniem najważniejszych bogów. Jednego z nich trzymano w samotności, z dala od reszty i po ceremonii uroczyście uśmiercano.
"13" nie przyniosła też szczęścia Filipowi Macedońskiemu. Został zamordowany wkrótce po tym, jak dodał swój posąg do dwunastu kultowych posągów bóstw greckich. Także Agamemnon, jeden z bohaterów Iliady, zginął trzynastego dnia miesiąca.
Uniknąć nieszczęścia
Dziś szczególnie obawiają się pechowej liczby mieszkańcy południowej Europy. We Francji nie znakuje się domów tabliczkami z numerem "13". We Włoszech natomiast liczba ta nie występuje w ogóle w różnego rodzaju grach loteryjnych.
Trzynasty przypadający w piątek przynosi szczególne szkody giełdzie amerykańskiej. Wtedy to obroty na niej spadają nawet o 60 procent. Amerykanie boją się ryzykownych inwestycji.
Na całym świecie w wielu wieżowcach brak 13. piętra, a w wielu samolotach nawet nie ma siedzeń z tym numerem. Według przesądów, tego dnia nie powinniśmy się kąpać, kichać, ani zakładać nowej koszuli. Nie powinno się także zaczynać żadnych nowych spraw, interesów, kupować domu, działki czy samochodu.
Ale nie wszyscy boją się "13". Dla Chińczyków czy Indian z Południowej Ameryki "13" to najszczęśliwsza liczba pod słońcem. Tyle tylko, że Chińczycy panicznie boją się "4". Ale piątek czwartego zdarza się rzadziej niż piątek trzynastego...
WS