Reklama

Tomasz Lis

Wtorek, 11 października 2022 (13:47)AktualizacjaŚroda, 13 września 2023 (14:56)

Tomasz Lis to polski dziennikarz i publicysta. W trakcie swojej kariery pracował dla TVP, TVN oraz Polsatu. Były korespondent telewizji publicznej w Stanach Zjednoczonych oraz redaktor naczelny takich pism jak „Wprost” i „Newsweek Polska”. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tomasz Lis
Tomasz Lis/Mariusz Gaczyński/East News

Tomasz Lis

  • Data urodzenia:06.03.1966
  • Miejsce urodzenia:Zielona Góra
  • Kraj urodzenia:Polska

Tomasz Lis — wykształcenie

Dzieciństwo i młodość Tomasz Lis spędził w Zielonej Górze. Tam również ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego. Po skończeniu szkoły średniej chciał studiować medycynę, jednak nie udało mu się zdać egzaminów na Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Zdecydował się na studia dziennikarskie, które rozpoczął na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Równolegle studiował również prawo, jednak tych studiów nie ukończył. Po ukończeniu edukacji na UW, już jako dziennikarz Telewizji Polskiej, dostał się na roczne stypendium naukowe na Uniwersytecie Loyoli w Nowym Orleanie, które zrealizował w roku 1991/1992.

Tomasz Lis — kariera

Pierwszy tekst napisany przez Lisa został opublikowany 8 listopada 1984 roku w „Sztandarze Młodych” i dotyczył warszawskich barów mlecznych. Dziennikarz współpracował z dziennikiem przez kolejne lata. W latach 90. XX wieku pisał również teksty dla tygodnika „Polityka”, a od 1999 roku — był felietonistą „Wprost”.

Kariera telewizyjna Tomasz Lisa rozpoczęła się 3 maja 1990 roku. Na czwartym roku studiów wygrał otwarty konkurs na reportera TVP i właśnie tego dnia zadebiutował na antenie. Jego pierwszym wyzwaniem było prowadzenie wieczornego wydania „Wiadomości”. W czasie pracy dla TVP był również sprawozdawcą w Senacie, głównym sprawozdawcą parlamentarnym, prowadził studio olimpijskie, a w latach 1994-1997 — był korespondentem TVP w Stanach Zjednoczonych.

Po powrocie z USA zrezygnował ze współpracy z telewizją publiczną i rozpoczął pracę w dopiero powstałej stacji TVN. Zaczął jako współtwórca głównego wydania „Faktów”. Później został szefem redakcji programu oraz jego prowadzącym. 1 września 2004 roku Lis ponownie zmienił pracę — tym razem przeszedł z TVN do Polsatu. W nowej stacji został członkiem zarządu, dyrektorem programowym oraz szefem „Wydarzeń”, czyli jedynego programu informacyjnego stacji. W latach 2004-2007 prowadził w Polsacie magazyn „Co z tą Polską?”. Pracę w Polsacie zakończył 20 września 2007 roku.

25 lutego 2008 roku Tomasz Lis powrócił do telewizji publicznej, gdzie prowadził cotygodniowy program publicystyczny „Tomasz Lis na żywo”. 25 maja 2010 Lis został redaktorem naczelnym tygodnika „Wprost”. 22 lutego 2012 roku założył serwis internetowy „NaTemat.pl”, którego jest właścicielem. W tym samym czasie został zwolniony z „Wprost” w związku z konfliktem interesów dotyczącym jego nowego projektu.

Miesiąc po zwolnieniu z „Wprost”, 26 marca 2012 roku, Tomasz Lis został redaktorem naczelnym „Newsweeka”. 25 stycznia 2016 program „Tomasz Lis na żywo” przestał być nadawany przez telewizję publiczną. W latach 2012-2022 Lis w różnych formach współpracował z Onet.pl, Newsweekiem czy Faktem. 24 maja 2022 spółka Ringier Axel Springer Polska poinformowała o zakończeniu współpracy z Tomaszem Lisem na wszelkich polach.

Tomasz Lis — życie prywatne

Od 3 czerwca 1994 do 27 czerwca 2006 roku Tomasz Lis był w związku małżeńskim z Kingą Rusin. Para ma dwie córki — Polę (ur. 1996 r.) oraz Igę (ur. 2000 r.)

Od 19 października 2007 do 2022 roku jego żoną była dziennikarka Hanna Smoktunowicz.

Tomasz Lis przeszedł cztery udary mózgu. Najbardziej rozległy okazał się ten, który miał miejsce w 2019 roku. Z tego powodu dziennikarz ma m.in. zaburzenia mowy. Ostatni miał miejsce w październiku 2022 roku.

Lis jest aktywnym biegaczem — sam przebiegł około 10 maratonów. Jest kibicem drużyny żużlowej z Zielonej Góry — Falubazu oraz piłkarskiego Realu Madryt.

Tomasz Lis — poglądy

Sondaż PBS przeprowadzony dla „Newsweeka” na początku 2004 roku dawał Tomaszowi Lisowi duże szanse na zwycięstwo w wyborach prezydenckich w 2005 roku. Sam dziennikarz po latach przyznał, że rezygnacja ze startu była podjęta jedynie ze względów osobistych.

Aktywnie wspierał protestujących zwolenników Komitetu Obrony Demokracji, gdy w 2018 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził reformy mające wpływ na praworządność w Polsce.
Temat Tomasz Lis znajdziesz również w serwisie: Kobieta, Film, Sport

Tomasz Lis - Wiadomości

Poniedziałek, 4 grudnia 2023 (08:36)
Dziennikarz Jacek Żakowski zasugerował, by dotychczasowa opozycja po przejęciu władzy podzieliła się mediami z obecną jeszcze partią rządzącą. Mówił o TVP2, które miałoby przypaść PiS-owi. Jego...
Czwartek, 23 listopada 2023 (11:17)
Jest decyzja sądu w sprawie Tomasza Lisa. Znany dziennikarz usłyszał wyrok za nielegalną reklamę alkoholu. Lis musi teraz zapłacić 20 tys. złotych grzywny. Sąd zobowiązał go także do poniesienia...

Tomasz Lis - Wideo