Reklama

11 listopada (Święto Niepodległości w Polsce)

Święto Niepodległości - 11 listopada /123RF/PICSEL
  • Data rozpoczęcia:

    11.11.1918

  • Kraj:

    Polska

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Jest to data umowna, upamiętniająca powrót Polski na mapę świata w 1918 roku. 

Data 11 listopada jest datą umowną. Ustalenie granic nowej Rzeczpospolitej Polskiej trwało znacznie dłużej. Z tego też powodu przez pierwsze kilkanaście lat ludzie świętowali niepodległość w różnych terminach. Część uważała, że oficjalną datą powinien zostać 7 listopada, kiedy to Polska Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość. 11 listopada został uznany za Narodowe Święto Niepodległości dopiero w 1937 roku. 

Oficjalna data Święta Niepodległości podyktowana została kilkoma ważnymi wydarzeniami. 11 listopada zakończyła się oficjalnie I wojna światowa. Wtedy też Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę zwierzchnią. Generał Piłsudski tego dnia powrócił do Warszawy po okresie spędzonym w niewoli. 

Celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości zostało zakazane w trakcie II wojny światowej. Wtedy to obchody były ustalane w państwie podziemnym. Nielegalnie zostawiano kwiaty przy pomnikach i miejscach upamiętniających wolną Polskę.

Po zakończeniu wojny  11 listopada również nie wrócił do kalendarzy jako święto. Władza komunistyczna wprowadziła natomiast 22 lipca jako „Narodowe Święto Odrodzenia Polski”. 

Narodowe Święto Niepodległości powróciło z datą 11 listopada dopiero w 1989 roku. Od tamtej pory święto to uważane jest za jedno z najważniejszych w polskim kalendarzu. Tego dnia w wielu domach wiszą biało-czerwone flagi. Organizowany jest Marsz Niepodległości oraz różnego rodzaju pokazy militarne. Składane są również kwiaty na grobach i przy pomniku Józefa Piłsudskiego.

Wiadomości

Wideo