Święto Niepodległości - skąd data?
Data 11 listopada jest datą umowną. Ustalenie granic nowej Rzeczpospolitej Polskiej trwało znacznie dłużej. Z tego też powodu przez pierwsze kilkanaście lat ludzie świętowali niepodległość w różnych terminach. Część uważała, że oficjalną datą powinien zostać 7 listopada, kiedy to Polska Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość. 11 listopada został uznany za Narodowe Święto Niepodległości dopiero w 1937 roku.
Oficjalna data Święta Niepodległości podyktowana została kilkoma ważnymi wydarzeniami. 11 listopada zakończyła się oficjalnie I wojna światowa. Wtedy też Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę zwierzchnią. Generał Piłsudski tego dnia powrócił do Warszawy po okresie spędzonym w niewoli.
Święto Niepodległości - zniesienie święta
Celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości zostało zakazane w trakcie II wojny światowej. Wtedy to obchody były ustalane w państwie podziemnym. Nielegalnie zostawiano kwiaty przy pomnikach i miejscach upamiętniających wolną Polskę.
Po zakończeniu wojny 11 listopada również nie wrócił do kalendarzy jako święto. Władza komunistyczna wprowadziła natomiast 22 lipca jako „Narodowe Święto Odrodzenia Polski”.
Święto Niepodległości - powrót do obchodzenia święta
Narodowe Święto Niepodległości powróciło z datą 11 listopada dopiero w 1989 roku. Od tamtej pory święto to uważane jest za jedno z najważniejszych w polskim kalendarzu. Tego dnia w wielu domach wiszą biało-czerwone flagi. Organizowany jest Marsz Niepodległości oraz różnego rodzaju pokazy militarne. Składane są również kwiaty na grobach i przy pomniku Józefa Piłsudskiego.