Najwyższy szczyt: Śnieżka (1603 m n.p.m.)
Sudety są jednymi z
najstarszych gór w Europie. Składają się głównie z granitów, gnejsów, łupków oraz piaskowców. Liczne zjawiska geologiczne i minerały (m.in. kwarce czy ametysty) czynią ten łańcuch
ważnym obszarem badań naukowych. Sudety dzielą się na trzy główne części:
- Sudety Zachodnie - obejmujące Karkonosze, Góry Izerskie i Pogórze Kaczawskie,
- Sudety Środkowe - z Górami Stołowymi, Górami Sowimi i Masywem Śnieżnika,
- Sudety Wschodnie - z Górami Opawskimi i Jesionikami (częściowo w Czechach).
Sudety - położenie geograficzne
Sudety rozciągają się na długości około 300 km, od doliny Łaby na zachodzie po Bramę Morawską na wschodzie. W Polsce obejmują południowo-zachodnią część kraju. Najważniejsze doliny i kotliny otaczające Sudety to: Kotlina Jeleniogórska, Kotlina Kłodzka i Kotlina Kamiennogórska.
Sudety - krajobraz i rzeźba terenu
Sudety są pasmem o niezwykle urozmaiconym krajobrazie. W ich obrębie występują zarówno wysokie góry o stromych zboczach, jak i łagodniejsze wzniesienia, malownicze kotliny oraz rozległe płaskowyże.
Charakterystycznymi elementami Sudetów są formacje skalne (np. Błędne Skały i Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych), rzeki i wodospady (Wodospad Kamieńczyka w Karkonoszach) oraz lodowcowe kotły i jeziora (Mały i Wielki Staw w Karkonoszach).
Sudety to region o bogatej przyrodzie, w którym występują różne piętra roślinności: lasy liściaste i mieszane, kosodrzewina i łąki subalpejskie. Na zboczach żyją rzadkie gatunki zwierząt, takie jak muflony, głuszce czy salamandry plamiste.
Sudety charakteryzują się umiarkowanym klimatem górskim, z wyraźnym podziałem na chłodne zimy i łagodne lata. W wyższych partiach gór, takich jak Karkonosze, zimą często występują obfite opady śniegu i silne wiatry.
Sudety - znaczenie historyczne i kulturowe
Sudety od wieków były
miejscem spotkań różnych kultur. Region ten zamieszkiwali Polacy,
Niemcy i
Czesi, co wpłynęło na
różnorodność architektury, tradycji i kuchni. W Sudetach znajdują się
liczne zabytki, takie jak
Zamek Książ, Twierdza Kłodzko i
Świątynia Wang.
Sudety - sport i rekreacja
Góry te są doskonałym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku. Zimą w Sudety przyciągają turystów liczne stacje narciarskie, np. w Zieleńcu, Szklarskiej Porębie czy Karpaczu.
Latem popularne są szlaki piesze i rowerowe, wspinaczka skałkowa oraz spływy kajakowe.
Dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej region oferuje zarówno luksusowe hotele i uzdrowiska, jak i kameralne schroniska górskie.