Reklama

Rysy

Czwartek, 13 czerwca 2024 (19:26)AktualizacjaPiątek, 14 czerwca 2024 (12:39)

Rysy to trójwierzchołkowy szczyt, który leży w Tatrach Wysokich - na granicy polsko-słowackiej. Wierzchołek północno-zachodni znajduje się po polskiej stronie. To zarazem najwyższy punkt w Polsce należący do Korony Europy i górujący nad Doliną Rybiego Potoku i Morskim Okiem. U samych stóp Rysów znajdują się Dolina Mięguszowiecka oraz Dolina Białej Wody.

Rysy
Rysy/Albin Marciniak/East News

Rysy

Rysy - Podstawowe informacje

Wysokość polskiego wierzchołka: 2499 m n.p.m. 
Położenie: Tatry Wysokie 
Pasmo: Karpaty 
Pierwsze wejście letnie: 30 lipca 1840 r. 
Pierwsze wejście zimowe: 10 kwietnia 1884 r.

Na najwyższy szczyt w Polsce turystów prowadzą dwa wymagające szlaki. Trasa od polskiej strony oznakowana jest znakami czerwonymi, prowadzi od schroniska w Morskim Oku i w końcowej części ma łańcuchy ułatwiające wspinaczkę. Drugie wejście szlakiem dwukierunkowym prowadzi od strony słowackiej.

Na wysokości 2250 m n.p.m. po słowackiej stronie znajduje się słynna Chata pod Rysami, która jest najmłodszym i najwyżej położonym schroniskiem w Tatrach. Nazwa Rysy od charakterystycznych formacji skalnych, które żłobią strome zbocza. W pobliżu Rysów znajdują się inne wierzchołki: Niżne Rysy, Żabi Mnich oraz Żabi Szczyt Wyżni.

Rysy - klimat i warunki 

Wysokość tatrzańskich szczytów oraz związane z tym całoroczne różnice temperatur sprawiają, że roślinność górska tworzy układ piętrowy. W niższych partiach góry rosną jawory i buki oraz kosodrzewina, a w wyższych - lasy świerkowe. Jeszcze wyżej są piętra kosodrzewiny i hal, a w najwyżej znajduje się piętro alpejskie czyli turnie.  

Pod Rysami można spotkać wiele charakterystycznych gatunków roślin - m.in. goryczki i dzwonki. Symbolem Tatr są kozice. Oprócz nich w górskich lasach żyją również niedźwiedzie brunatne, lisy, jelenie, sarny czy świstaki. 

Pogoda na szczycie Rysów, jest zmienna, przeważnie wietrzna, charakteryzuje się klimatem wysokogórskim typowym dla strefy umiarkowanej z cechami klimatu alpejskiego. Śnieg na szczycie bardzo często zalega aż do późnego lata.

Rysy - historia pierwszych wejść

Szczyt jest bardzo popularny wśród turystów - zarówno z Polski, jak i z zagranicy - głównie ze względu na dostępność i piękne widoki, które oferuje. Pierwsze wejście na Rysy miało miejsce 30 lipca 1840 roku. Jego autorem był Eduard Blásy, którego wspierał przewodnik Ján Ruman Driečny. Zimowego wejścia dokonał w 1884 roku Theodor Wundt z przewodnikiem Jakobem Horvayem.

Rysy zdobywali m.in. Maria Skłodowska-Curie z mężem oraz Włodzimierz Lenin

Rysy - wypadki lawinowe 

W Tatrach regularnie odnotowywane są lawiny. Najtragiczniejszym wypadkiem pod tym względem w polskich górach była katastrofa górska, w której zginęła grupa uczniów z I LO w Tychach.
Temat Rysy znajdziesz również w serwisie: Muzyka

Rysy - Wiadomości

Sobota, 8 czerwca 2024 (18:58)
Do kilku wypadków doszło w sobotę w Tatrach. Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przekazał w rozmowie z Polsat News, że jeden z turystów nie przeżył upadku z dużej wysokości w...
Wtorek, 30 kwietnia 2024 (10:12)
Lawina schodzi ze zbocza góry, a nieopodal dwóch turystów. Szczęśliwie nikomu nic się nie stało, lecz poniedziałkowe wydarzenia pod Rysami przypomina, że chociaż zbliża się maj, w Tatrach wciąż...
Piątek, 8 grudnia 2023 (11:57)
Lawina zeszła w piątek pod Rysami w Tatrach. Członkowie TOPR ruszyli do akcji w poszukiwaniu ewentualnych osób zaginionych - potwierdziła Interia u ratownika dyżurnego Pogotowia. Istniały obawy, że...
Piątek, 28 lipca 2023 (19:24)
Koniec lipca przyniósł duże ochłodzenie w Tatrach. Spadł śnieg i złapał mróz. Warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne. Przewodnik Tatrzańskiego Parku Narodowego odradza piesze wędrówki w...

Rysy - Wideo