Paweł Szefernaker - wykształcenie
Paweł Szefernaker ma wyższe wykształcenie. Ukończył prawo na Wydziale Prawa Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. Tytuł magistra zdobył w roku 2011.
Podczas studiów współtworzył komitet inicjatywy ustawodawczej "Przywracamy ulgi dla studentów".
Paweł Szefernaker - kariera polityczna
Paweł Szefernaker związał się z partią polityczną Prawo i Sprawiedliwość, zostając jej etatowym pracownikiem, a dokładnie koordynatorem ds. struktur partii.
W 2010 r. uzyskał mandat radnego dzielnicy Warszawa-Śródmieście, który złożył w lipcu 2014 roku. Został wówczas przewodniczącym Forum Młodych PiS oraz wiceprzewodniczącym Europejskich Młodych Konserwatystów.
W wyborach samorządowych, które odbyły się w listopadzie 2014 roku, Paweł Szefernaker został radnym sejmiku zachodniopomorskiego. W kolejnym roku kierował internetową częścią kampanii prezydenckiej
Andrzeja Dudy.
W tym samym roku uzyskał także mandat poselski na Sejm VIII kadencji. W listopadzie został powołany na sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnił tę funkcję do 2018 roku.
17 stycznia 2018 roku powierzono mu funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Został również pełnomocnikiem rządu ds. współpracy z samorządem terytorialnym.
Paweł Szefernaker wystartował w wyborach parlamentarnych z 2019 r., z powodzeniem ubiegając się o poselską reelekcję. Został posłem na Sejm IX kadencji. Pozostał na stanowisku sekretarza stanu w MSWiA.
W kwietniu 2022 roku powierzono mu również stanowisko pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy.
W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS.
W zaprzysiężonym przez prezydenta Andrzeja Dudę 27 listopada 2023 r. rządzie Mateusza Morawieckiego Paweł Szefernaker otrzymał stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji.
11 grudnia 2023 r. Mateusz Morawiecki złożył dymisję swojego trzeciego rządu na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent powierzył Radzie Ministrów sprawowanie obowiązków tylko do momentu powołania nowego rządu. Tego dnia Sejm nie udzielił bowiem wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego, po uprzednim wygłoszeniu przez niego exposé.
Inicjatywę w sprawie wyboru premiera i rządu przejął Sejm, który wieczorem 11 grudnia 2023 r. w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego wybrał przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera.
Jako datę zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych podała środę 13 grudnia 2023 r. o godz. 9:00. Tym samym Paweł Szefernaker przestał pełnić funkcję.
Paweł Szefernaker - życie prywatne
Paweł Szefernaker jest żonaty. Z żoną, Magdaleną, ma dwóch synów: Stanisława i Jana. Magdalena Maria Szefernaker (z domu Stawarska) licencjat zdobyła w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, obecnie znanej już jako Akademia Kultury Społecznej i Medialnej. Miało to miejsce w 2004 roku. Tytuł magistra uzyskała na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w roku 2006. Studiowała kulturoznawstwo.
Była między innymi reporterką sejmową, współpracując z gazetą "Nasz Dziennik". Potem została zatrudniona w biurze komunikacji społecznej NFZ na stanowisku specjalistki, z czasem awansując na główną specjalistkę. Pracowała też między innymi jako rzeczniczka prasowa Polskiego Holdingu Hotelowego. W styczniu 2022 roku objęła tam funkcję dyrektor ds. komunikacji i PR. W roku 2021 wydała książkę "Mama na Obcasach".