Językami urzędowymi w Senegalu są: język francuskii języki plemienne. Obowiązującą walutą w Senegalu jest frank zachodnioafrykański (CFA).
Stolicą Senegalu jest Dakar znany m.in. z terenowych rajdów. W tym mieście swoje siedziby mają także międzynarodowe instytucje i organizacje.
Senegal ma populację wynoszącą około 18 milionów osób.
Senegal - położenie i klimat
Senegal leży na zachodzie Afryki, nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Mauretanią, Mali, Gwineą, Gwineą Bissau oraz Gambią - enklawą w południowo-zachodniej części Senegalu.
W kraju panuje klimat podrównikowy, monsunowy z wysokimi średnimi temperaturami w ciągu całego roku.
Senegal - ustrój polityczny
Senegal, podzielony pod względem administracyjnym na 10 regionów, jest republiką demokratyczną z systemem prezydenckim.
Głowę państwa wybiera się na pięcioletnią kadencję z możliwością reelekcji. Prezydent jest również szefem rządu, do którego należy władza wykonawcza. Od 2 kwietnia 2024 roku prezydentem kraju jest Bassirou Diomaye Diakhar Faye.
Państwo zalicza się do grupy najbardziej stabilnych politycznie krajów w Afryce, choć wciąż walczy z ubóstwem i korupcją.
Senegal - gospodarka krajowa
Gospodarka Senegalu opiera się na rolnictwie, rybołówstwie, przemyśle i usługach. Głównym źródłem utrzymania dla wielu mieszkańców jest rolnictwo. Uprawia się głównie orzeszki ziemne, bawełnę, proso, kukurydzę, trzcinę cukrową i ryż.
W Senegalu zostały odkryte złoża ropy naftowej, które mogą w nadchodzących latach poprawić jego kondycję gospodarczą.
W czerwcu 2024 roku rząd obniżył ceny ryżu, oleju, chleba i podstawowych artykułów spożywczych ze względu na ponad 20-procentowe bezrobocie.
W XV wieku na wybrzeżu Senegalu pojawili się portugalscy odkrywcy, co rozpoczęło okres europejskiej kolonizacji oraz epokę handlu niewolnikami.
W XVIII i XIX wieku kontrolę nad Senegalem ustanowiła Francja. W 1895 roku kraj stał się częścią
Francuskiej Afryki Zachodniej, a w 1946 zyskał miano terytorium zamorskiego Francji.
Senegal uzyskał niepodległość w 1960 roku. Pierwszym prezydentem kraju został Sengor, który ustąpił dopiero w 1980 r., a jego następca i współpracownik Abdou Diouf rządził przez kolejnych 39 lat.
Wybory prezydenckie w 2000 roku wygrał Abdoulaye Wade, który doprowadził do wprowadzenia systemu wielopartyjnego oraz likwidacji senatu, skrócił kadencję prezydenta, a także zrównał prawa majątkowe kobiet i mężczyn na mocy konstytucji przyjętej w 2001 r.
Obecnie kraj boryka się z zagranicznym zadłużeniem i niestabilnością polityczną.
Senegal - ciekawostki
Na terenie Senegalu organizowana jest międzynarodowa motoryzacyjna impreza off road - Rajd Dakar.