Reklama

Kirgistan

Środa, 31 lipca 2024 (11:38)AktualizacjaŚroda, 31 lipca 2024 (12:40)

Kirgistan to kraj położony w Azji Centralnej, który jest znany z malowniczych krajobrazów, w tym gór Tienszan i jeziora Issyk-kul. To jedno z najbiedniejszych państw w tym regionie. Do dzisiaj w Kirgistanie żyją grupy nomadów. Wiele rodzin przenosi się sezonowo ze swoimi stadami, mieszka w jurtach i żyje zgodnie z tradycyjnymi zwyczajami. Ten styl życia jest wciąż praktykowany zwłaszcza w rejonach górskich.

Kobieta z Kirgistanu w tradycyjnym nakryciu głowy
Kobieta z Kirgistanu w tradycyjnym nakryciu głowy/Science Photo Library/East News

Kirgistan

  • Stolica:Biszkek
  • Powierzchnia:199 900 km²
  • Ludność:7 mln
Większość mieszkańców Kirgistanu wyznaje islam.

Językiem urzędowym jest język kirgiski, jednak rosyjski jest również powszechnie używany - zwłaszcza w miastach i w administracji publicznej. Waluta oficjalna w Kirgistanie to somkirgiski (KGS).

Kirgistan - położenie i klimat

Republika Kirgiska graniczy z Kazachstanem na północy, Uzbekistanem na zachodzie, Tadżykistanem na południu oraz Chinami na wschodzie. 

Klimat Kirgistanu jest kontynentalny. Charakteryzuje się dużymi wahaniami temperatur. Zimy są mroźne, a lata gorące.

U podnóży gór Tienszan ciągną się urodzajne doliny. Nad nimi występują stepy górskie, a także obszary stepowo-leśne.  

Kirgistan - ustrój polityczny

Kirgistan jest republiką parlamentarną. Prezydent, którym aktualnie jest Sadyr Dżaparow, pełni funkcję głowy państwa. 

Premier jest szefem rządu

System polityczny opiera się na wielopartyjności. Parlament składa się ze 120 członków wybieranych na pięcioletnie kadencje.

W ostatnich latach Kirgistan przeżywał okresy niestabilności politycznej. Od 2010 roku w kraju przeprowadzane były liczne reformy, mające na celu umocnienie demokracji parlamentarnej i zmniejszenie panującej w państwie korupcji.

Kirgistan - gospodarka krajowa

Gospodarka Kirgistanu w dużej mierze opiera się na rolnictwie, górnictwie i usługach. Kraj ma znaczne zasoby naturalne, w tym złoto, rtęć i uran. Kopalnia złota Kumtor odgrywa kluczową rolę w gospodarce i zapewnia znaczną część dochodów z eksportu.

W Kirgistanie uprawia się m.in. bawełnę, tytoń, owoce, warzywa i zboża. Hoduje się owce, bydło i konie

Wciąż rozwijającym się sektorem jest turystyka. Zaciekawionych tym regionem turystów przyciągają głównie trasy trekkingowe oraz szlaki górskie. 

Kirgistan - historia

Historia Kirgistanu sięga starożytności. W średniowieczu ten obszar był ważny ze względu na położenie na Jedwabnym Szlaku, co przyczyniło się do rozwoju handlu i kultury.

W XVIII wieku Kirgistan znalazł się pod wpływem Chanatu Kokandzkiego, a w XIX wieku został anektowany przez Imperium Rosyjskie.

Po rewolucji październikowej w 1917 roku kraj stał się częścią Związku Radzieckiego jako Kirgiska Socjalistyczna Republika Radziecka. 

Kirgistan ogłosił niepodległość po upadku ZSRR w 1991 roku.

Kirgistan - Wiadomości

Czwartek, 4 lipca 2024 (16:01)
- Wielobiegunowy świat jest już rzeczywistością - mówił podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy prezydent Rosji Władimir Putin. Reżimowy przywódca wspomniał też o możliwości podjęcia...
Sobota, 1 czerwca 2024 (16:52)
Prezydent Łotwy ostrzega przed możliwymi inwazjami ze strony Rosji. Wskazał na trzy prawdopodobne kierunki: Mołdawię, Kaukaz i Azję Centralną. Ocenia, że Władimir Putin nie zatrzyma się tylko na...
Czwartek, 25 kwietnia 2024 (21:26)
- Jest silnym przywódcą i prawdziwym mężczyzną - powiedział Władimir Putin o Xi Jinpingu. Rosjanin w ten sposób przyznał, że w maju wybiera się do Chin. Planowana w przyszłym miesiącu wizyta jest...