Julia Tymoszenko ukończyła studia ekonomiczne na uniwersytecie w Dniepropetrowsku.
Uzyskała tytuł doktora na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Ekonomicznym. Jest autorką ponad 50 prac naukowych.
Julia Tymoszenko - kariera zawodowa
Po studiach Julia Tymoszenko pracowała jako ekonomistka w przemyśle zbrojeniowym - w Dnieprzańskim Zakładzie Budowy Maszyn.
W 1988 r. otworzyła z mężem wypożyczalnię filmów wideo, a następnie przedsiębiorstwo zajmujące się pośrednictwem w dostawach rzadkich metali do i z Azji Środkowej.
W 1991 r. mąż Julia Tymoszenko został negocjatorem rządowych kontraktów z innymi państwami. Natomiast Julia Tymoszenko objęła stanowisko dyrektora generalnego korporacji Ukrainskyj Benzyn.
Julia Tymoszenko - działalność polityczna
Julia Tymoszenko rozpoczęła karierę polityczną jako działaczka komunistycznej organizacji młodzieżowej Komsomoł w czasach ZSRR.
W 1996 r. Julia Tymoszenko została wybrana na deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy i wkrótce objęła funkcję wiceprzewodniczącej partii Hromada.
Po aresztowaniu lidera partii za pranie pieniędzy opuściła ugrupowanie wraz z większością deputowanych i założyła partię Batkiwszczyna.
W 1999 r. jako pierwsza kobieta w kraju Julia Tymoszenko została wicepremierem ds. energetyki w rządzie Wiktora Juszczenki. Po konflikcie z prezydentem została zdymisjonowana.
W 2001 r. Julia Tymoszenko założyła partię Blok Julii Tymoszenko, z którym zdobyła mandat poselski, a w 2004 r. odegrała ważną rolę w tzw. pomarańczowej rewolucji na Ukrainie.
W 2005 r. Julia Tymoszenko została premierem, jednak już po kilku miesiącach została odwołana. W 2007 r. powróciła na to stanowisko i sprawowała urząd do 2010 r. W 2014 r. Julia Tymoszenko ponownie zdobyła mandat deputowanej.
W wyborach prezydenckich w 2019 r. Julia Tymoszenko zajęła trzecie miejsce.
Obecnie Julia Tymoszenko pozostaje liderką partii Batkiwszczyna i aktywnie uczestniczy w życiu politycznym Ukrainy.
Julia Tymoszenko - aresztowania i procesy
W 2000 r. mąż Julii Tymoszenko trafił do aresztu za rzekomą niegospodarność w Zjednoczonych Systemach Energetycznych Ukrainy, a niedługo potem śledztwo objęło również Julię Tymoszenko. W 2001 r. została tymczasowo aresztowana pod zarzutem korupcji, jednak sąd uniewinnił ją miesiąc później.
W 2011 r. Julia Tymoszenko została skazana na siedem lat więzienia za rzekome nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją. Wyrok ten wywołał międzynarodowe oburzenie i został uznany przez wiele organizacji za motywowany politycznie. Julia Tymoszenko została zwolniona z więzienia w 2014 r, tuż po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza, a jej wyrok następnie unieważniono.
Julia Tymoszenko - życie prywatne
Julia Tymoszenko jest żoną Ołeksandra Tymoszenki. Ma córkę Jewheniję.
Julia Tymoszenko prywatnie interesuje się literaturą i gra w tenisa. Jej znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny warkocz.