Reklama

Grzegorz Piechowiak

Poniedziałek, 8 kwietnia 2024 (13:10)AktualizacjaŚroda, 10 kwietnia 2024 (11:17)

Grzegorz Piechowiak to polski polityk i samorządowiec. Poseł na Sejm III, VIII, IX i X kadencji. Były sekretarz stanu w resortach do spraw rozwoju, pracy i technologii (2021-2023).

Grzegorz Piechowiak
Grzegorz Piechowiak/Wojciech Olkuśnik/East News

Grzegorz Piechowiak

Grzegorz Piechowiak - wykształcenie

Grzegorz Piechowiak jest absolwentem socjologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Ukończył również studia podyplomowe w Wyższej Szkole Zawodowej Kadry dla Europy w Poznaniu. Ma uprawnienia umożliwiające zasiadanie w radach nadzorczych jednoosobowych spółek skarbu państwa.

Grzegorz Piechowiak - kariera zawodowa

Grzegorz Piechowiak pracował w polskiej ambasadzie w Rzymie na stanowisku m.in. wicekonsula. Był również syndykiem, nadzorcą sądowym oraz prowadził własną działalność gospodarczą. Od 2007 do 2008 r. był dyrektorem Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Pile.

Grzegorz Piechowiak - działalność samorządowa i społeczna

Od 2002 do 2006 r. Grzegorz Piechowiak był radnym powiatu pilskiego.

W 2021 r. był współtwórcą Stowarzyszenia OdNowa Rzeczypospolitej Polskiej.

Grzegorz Piechowiak - działalność polityczna

Grzegorz Piechowiak pierwszy raz został posłem na Sejm III kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarności. W wyborach parlamentarnych w 2001 r. bez powodzenia ubiegał się o poselską reelekcję. 

W 2004 r. bezskutecznie kandydował w wyborach do Europarlamentu z listy Narodowego Komitetu Wyborczego Wyborców. 

Następnie dołączył do Partii Centrum i zasiadał w radzie politycznej tego ugrupowania. 

W 2007 r. był kandydatem bezpartyjnym z listy PiS w wyborach parlamentarnych, ale nie otrzymał mandatu. W 2011 r. ponownie bez powodzenia ubiegał się o mandat posła w wyborach parlamentarnych.

W grudniu 2013 r. po rozwiązaniu Partii PJN został współtwórcą Polski Razem oraz jej pełnomocnikiem w powiecie pilskim.

Z listy tej partii był kandydatem w 2014 r. w wyborach do Europarlamentu, jednak i tym razem nie zdobył mandatu.

W 2015 r. Grzegorz Piechowiak jako kandydat PiS bezskutecznie ubiegał się o mandat posła

Grzegorz Piechowiak został posłem VIII kadencji w 2016 r., obejmując miejsce zwolnione przez Maksa Kraczkowskiego. Rok później został szefem pilskich struktur oraz członkiem prezydium zarządu krajowego partii Polska Razem - przekształconej w Porozumienie.

W 2019 r. z powodzeniem ubiegał się o mandat poselski IX kadencji Sejmu.

W 2021 r. został powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz pełnomocnika rządu ds. inwestycji zagranicznych. W sierpniu 2021 r. złożył dymisję z funkcji rządowych oraz zrezygnował z członkostwa w partii Porozumienie. Decyzje te wiązały się z zapowiedzianym odwołaniem z rządu Jarosława Gowina. Dymisja nie została ostatecznie przyjęta.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. Grzegorz Piechowiak został ponownie wybrany na posła. W Sejmie X kadencji należy do Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz do Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

W grudniu 2023 r. zakończył urzędowanie na stanowisku wiceministra.

Grzegorz Piechowiak - życie prywatne

Grzegorz Piechowiak jest żonaty. Ma dwoje dorosłych dzieci

Grzegorz Piechowiak prywatnie interesuje się tenisem, piłką nożną, żużlem, bowlingiem i jazdą na rowerze.

Grzegorz Piechowiak - Wiadomości

Czwartek, 19 października 2023 (11:08)
Zwycięzcą październikowych wyborów parlamentarnych zostało Prawo i Sprawiedliwość, jednak to partie opozycji demokratycznej mają największe szanse na utworzenie rządu. Interia publikuje pełną listę...
Wtorek, 17 października 2023 (13:43)
Prawo i Sprawiedliwość zostało zwycięzcą wyborów parlamentarnych i do Sejmu wprowadzi 194 reprezentantów. Koalicja Obywatelska uzyskała 157 mandatów, Trzecia Droga 65, Nowa Lewica 26, a...
Poniedziałek, 14 października 2019 (22:13)
W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 235 mandatów; Koalicja Obywatelska - 134 mandaty, KW SLD - 49, PSL - 30, Konfederacja - 11, a Mniejszość Niemiecka - jeden mandat - poinformował w poniedziałek...