- Powierzchnia: 105 km²
- Liczba mieszkańców: 2,5 mln
Damaszek wciąż zmaga się z trudnościami wynikającymi z sankcji międzynarodowych, problemów ekonomicznych oraz politycznego napięcia.
Na początku grudnia 2024 roku prezydent
Syrii Baszar al-Asad uciekł z kraju, a tym samym upadł trwający blisko
25 lat reżim.
Siły rebelianckie zajęły Damaszek, a premier Syrii wyraził gotowość do współpracy z dowolnym przywódcą, którego wybierze naród.
Damaszek - położenie, klimat i warunki przyrodnicze
Damaszek leży nad rzeką Barada. Wzgórza na południowy wschód od Damaszku wznoszą się na wysokość około 1200 m n.p.m., zapewniając malownicze widoki.
Klimat Damaszku jest typowy dla regionu Bliskiego Wschodu. Średnie temperatury latem przekraczają 35°C, a zima jest łagodna.
Damaszek - gospodarka i infrastruktura
Gospodarka Damaszku, mimo trudności związanych z wojną domową i sankcjami, nadal stanowi ważny element syryjskiego sektora przemysłowego i handlowego.
Miasto jest centrum przemysłu tekstylnego, spożywczego, chemicznego oraz produkcji rzemieślniczej.
Miasto zmaga się z niedoborem podstawowych usług takich jak dostawy elektryczności i bieżącej wody. Wiele osób żyje w trudnych warunkach, a wsparcie humanitarne jest kluczowe dla dużej części populacji, zarówno w Damaszku, jak i na jego obrzeżach.
Infrastruktura Damaszku rozwija się powoli, ale niektóre inwestycje w transport publiczny oraz odbudowę zniszczonych dzielnic są w toku.
Duży wpływ na życie w mieście ma miejscowe rolnictwo, w tym uprawy owoców cytrusowych, oliwek oraz zbóż w okolicznych rejonach.
Damaszek - najważniejsze zabytki
Damaszek jest miastem pełnym historycznych i religijnych zabytków. Należy do nich m.in. Meczet Umajjadów - jeden z najwspanialszych przykładów architektury islamskiej.
Na uwagę zasługuje także Muzeum Narodowe w Damaszku, gdzie można zobaczyć bogate zbiory z okresu przedislamskiego. W Damaszku znajduje się także grób Jana Chrzciciela.