Adrian Zandberg - wykształcenie
Adrian Zandberg ukończył prywatne Autorskie Liceum Ogólnokształcące nr 42 w Warszawie. Miał stypendium Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Adrian Zandberg ma wyższe wykształcenie i tytuł naukowy doktora. W roku 2002 uzyskał tytuł magistra historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 2007 r. uzyskał stopień doktora historii na tym samym uniwersytecie.
Studiował także prawo na Uniwersytecie Warszawskim, jednak tych studiów nie ukończył.
Adrian Zandberg - wykształcenie i kariera zawodowa
Założył własną działalność gospodarczą, związaną z projektowaniem aplikacji mobilnych.
Był wykładowcą na Wydziale Kultury Japonii Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oraz w Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie.
Publikował w czasopismach "Meander", "Przegląd Historyczny" i "Dzieje Najnowsze".
Adrian Zandberg - kariera polityczna
Adrian Zandberg był bliskim współpracownikiem Piotra Ikonowicza, lidera PPS (Polska Partia Socjalistyczna), w trakcie kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi w 2000 roku.
Adrian Zandberg był także członkiem Unii Pracy i przewodniczącym młodzieżowej organizacji Federacja Młodych Unii Pracy. Odszedł z UP w kwietniu 2005 roku.
Następnie w 2005 r. współtworzył z Izabelą Jarugą-Nowackąpartię Unia Lewicy III RP i znalazł się w jej zarządzie. Odszedł jednak jeszcze w tym samym roku, współtworząc stowarzyszenie Młodzi Socjaliści. W roku 2009 wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej z grupą działaczy, a następnie wszedł prezydium Rady Naczelnej PPS. Następnie w 2010 roku odszedł z ugrupowania.
W 2015 roku zajął się współtworzeniem Partii Razem i znalazł się w jej zarządzie krajowym. Mimo dobrego wyniku w wyborach parlamentarnych w 2015 roku nie uzyskał mandatu posła, gdy Partia Razem nie przekroczyła progu wyborczego.
Startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku, jednak nie udało mu się uzyskać mandatu europosła. Kandydował z listy Koalicyjnego Komitetu Lewica Razem, a po wyborach jego partia przyjęła właśnie taką nazwę.
W ramach projektu Lewica kandydował z listy Komitetu Wyborczego SLD w wyborach parlamentarnych w tym samym roku i został posłem na Sejm IX kadencji. Adrian Zandberg i Magdalena Biejat zostali współprzewodniczącymi partii Lewica Razem 27 listopada 2022 roku.
W wyborach parlamentarnych w 2023 r. Adrian Zandberg uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy Nowej Lewicy. W czerwcu 2024 r. odrzucił stanowisko wicepremiera w trzecim rządzie Donalda Tuska zaproponowane przez Krzysztofa Gawkowskiego.
W październiku 2024 r. pięciu posłów partii Razem, w tym Adrian Zandberg, opuściło klub Lewicy w Sejmie i utworzyło koło Razem. Przywrócono nazwę Partia Razem w miejsce nazwy Lewica Razem.
Adrian Zandberg został kandydatem partii Razem na prezydenta w wyborach prezydenckich 2025. Wobec zdobycia wymaganej liczby podpisów poparcia PKW zarejestrowałą Adriana Zandberga jako kandydata 24 marca 2025 r.
Adrian Zandberg - ciekawostki
Adrian Zandberg wystąpił jako aktor dziecięcy w serialu "Ballada o Januszku".
Adrian Zandberg - życie prywatne
Adrian Tadeusz Zandberg jest synem handlowca Piotra Zandberga. Jego matka jest prawniczką. Adrian Zandberg ma przyrodniego, starszego brata, Michaela, który mieszka z rodziną w Danii.
Adrian Zandberg urodził się w Danii, w mieście Aalborg. Jego rodzina wyemigrowała tam z Polski w 1967 r. Krystyna Rodziewicz-Zandberg, babcia Adriana Zandberga, w czasie powstania warszawskiego była łączniczką.
Adrian Zandberg pod koniec lat 90’ był związany przez trzy lata z Barbarą Nowacką, polską polityk i działaczką feministyczną.
Jego żoną jest Barbara Audycka-Zandberg, doktor nauk społecznych i wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim. Mają dwoje dzieci: córkę Olgę i syna Olafa.