Adam Rotfeld - wykształcenie
Adam Rotfeld ukończył
Wydział Dyplomatyczno-Konsularny Szkoły Głównej Służby Zagranicznej w Warszawie i podyplomowe Studium Dziennikarskie UW. Doktorat z nauk prawnych obronił na
Uniwersytecie Jagiellońskim.
W 1990 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 2001 r. otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.
Adam Rotfeld - kariera zawodowa i naukowa
W latach 1961-1989 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Brał udział w pracach II fazy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE) jako członek polskiej delegacji w 1973 r.
W latach 1991-2002 pełnił stanowisko dyrektora Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem w Sztokholmie (SIPRI). W latach 1992-1993 był osobistym przedstawicielem przewodniczącego KBWE ds. politycznego rozwiązania konfliktu w Naddniestrzu.
Adam Rotfeld wykładał na polskich i zagranicznych uniwersytetach m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Szwajcarii, Finlandii, Nowej Zelandii, Australii, Ukrainy, Ukrainie, Szwecji, Rosji i Azji.
Prowadził wykłady w Kolegium Europejskim (College of Europe) w Natolinie (Warszawa), a także w Akademii Dyplomatycznej MSZ w Warszawie.
Adam Rotfeld jest autorem wielu prac z zakresu prawa i bezpieczeństwa międzynarodowego, a także książek, tj.: "Polska w niepewnym świecie", "Dokąd zmierza świat?”, "NATO 2020: Gwarantowane bezpieczeństwo - dynamiczne zaangażowanie", "W cieniu", "Białe plamy - czarne plamy. Trudne sprawy w stosunkach polsko-rosyjskich 1918-2008".
Adam Rotfeld - kariera polityczna
W latach 2001-2005 Adam Rotfeld zasiadał w
Radzie Bezpieczeństwa Narodowego z nominacji prezydenta
Aleksandra Kwaśniewskiego. W latach 2001-2005 pełnił funkcję
wiceministra dyplomacji.
Od stycznia do października 2005 r. był
ministrem spraw zagranicznych w rządzie Marka Belki. Uczestniczył w negocjacjach i rozmowach dyplomatycznych dotyczących najważniejszych problemów międzynarodowych.
W 2008 r. został powołany przez sekretarza generalnego ONZ na przewodniczącego Kolegium Doradczego Sekretarza Generalnego ONZ do spraw Rozbrojenia.
W latach 2008-2015 współprzewodniczył Polsko-Rosyjskiej Grupie do Spraw Trudnych.
Adam Rotfeld - odznaczenia i wyróżnienia
Adam Rotfeld był wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał m.in. Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (2010), Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2005), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi (1975), World Peace Council Medal (1976), Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2005), Order Narodowy Legii Honorowej (Francja, 2011), Srebrny Medal Królewskiej Akademii Wiedzy Wojskowej (Szwecja, 2001).
Adam Rotfeld - życie prywatne
Adam Rotfeldurodził się w rodzinie żydowskiej. Był synem adwokata Leona Rothfelda i Berty. W 1941 r., jako trzylatek został oddany przez rodziców do greckokatolickiego klasztoru w Uniowie, gdzie został ochrzczony i otrzymał nowe nazwisko Daniel Czerwiński.
Jego rodzice zostali zamordowani przez Niemców. Z całej jego rodziny wojnę przeżył tylko Adam Rotfeld i jego starsza siostra. W 1946 r. klasztor w Uniowie został zlikwidowany, a Adam Rotfeld trafił do sierocińca w Złoczowie, skąd uciekł.
Następnie zajęła się nim siostra. W 1950 r. zostali oboje repatriowani do Polski. Adam Rotfeld przebywał w Domu Dziecka nr 2 w Krakowie. Do swojego rodowego nazwiska Rotfeld powrócił jako kilkunastolatek. W 1970 r. poślubił Barbarę Sikorską-Rotfeld (zmarła w 2006 r.), z którą ma córkę Alicję.