Reklama

Adam Boniecki

Poniedziałek, 7 października 2024 (10:30)AktualizacjaPoniedziałek, 14 października 2024 (10:45)

Adam Edward Fredro-Boniecki - prezbiter rzymskokatolicki i publicysta, generał zakonu marianów w latach 1993-1999, w latach 1999-2011 redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego".

ks. Adam Boniecki
ks. Adam Boniecki/Sylwia Penc/AW

Adam Boniecki - najważniejsze informacje

  • Miejsce urodzenia:Warszawa
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Data śmierci:25.07.1934

Adam Boniecki - wykształcenie

Adam Boniecki w latach 40. uczęszczał do szkoły z internatem prowadzonej przez Zgromadzenie Księży Marianów w zespole klasztornym kamedułów na warszawskich Bielanach, a następnie do Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana. Maturę zdał w Szkole Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Licealnego nr 27 przy ul. Drewnianej w Warszawie. 
 
W wieku 18 lat wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów (w roku 1993 został przełożonym generalnym Zgromadzenia). 

Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, 11 czerwca 1960 otrzymał z rąk bpa Antoniego Pawłowskiego święcenia kapłańskie w tamtejszej bazylice katedralnej. 
 
W latach 1961-1964 ks. Adam Boniecki studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Studiował też w Paryskim Instytucie Katolickim (1973-1974). Po ukończeniu studiów ks. Adam Boniecki rozpoczął pracę jako katecheta
 
W 2018 roku Senat Uniwersytetu Łódzkiego zdecydował o przyznaniu księdzu Adamowi Bonieckiemu tytułu doktora honoris causa.  

Adam Boniecki - działalność dziennikarska i literacka

Ks. Adam Boniecki od 1964 r. był redaktorem "Tygodnika Powszechnego". W 1979 r. na życzenie Jana Pawła II przygotowywał polskie wydanie dziennika L’Osservatore Romano i został redaktorem naczelnym pisma (1979-1991) oraz korespondentem rzymskim "Tygodnika Powszechnego"

W tej roli towarzyszył Janowi Pawłowi II w wielu podróżach, co pozwoliło mu na bezpośrednie uczestnictwo w najważniejszych wydarzeniach w Kościele Katolickim. 
 
Po śmierci Jerzego Turowicza (1999 r.) ks. Adam Bonieckizostał redaktorem naczelnym pisma "Tygodnika Powszechnego".  
 
Od września 2007 roku współpracował ze stacją Religia.tv należącą do grupy ITI, gdzie był m.in. jednym z prowadzących program "Rozmównica"
 
W listopadzie 2011 roku ks. Adam Boniecki otrzymał od prowincjała ks. Naumowicza nakaz ograniczenia wystąpień publicznych do Tygodnika Powszechnego. Decyzja zapadła niedługo po skierowaniu do niego listu przez biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, który zarzucił mu popieranie Adama "Nergala" Darskiego i wypowiedzi "szerzące zamęt w umysłach wiernych". Ks. Adam Boniecki zaprzestał wypowiadania się dla mediów, pozostał natomiast aktywny publicznie, m.in. uczestniczył w spotkaniach autorskich i różnego rodzaju konferencjach. W lipcu 2017 roku decyzją prowincjała zakonu marianów, ks. Tomasza Nowaczka, nałożony na niego zakaz wypowiedzi w mediach został cofnięty.  
 
W listopadzie 2017 r. prowincjał zakonu marianów ponownie zakazał duchownemu publicznych wypowiedzi, ograniczając je tylko do "Tygodnika Powszechnego". W komunikacie wydanym przez kurię księży marianów napisano, że jego niektóre wypowiedzi ks. Adama Bonieckiego są całkowicie sprzeczne z nauczaniem moralnym Kościoła

Mimo tych ograniczeń, ks. Adam Boniecki kontynuował pisanie artykułów wstępnych i komentarzy w "Tygodniku Powszechnym". 

Do najważniejszych publikacji i książek ks. Adama Bonieckiego należą takie tytuły jak: "Rozmowy niedokończone", "Notes rzymski" czy "Kalendarium życia Karola Wojtyły". Nakładem wydawnictwa "Zwierciadło" ukazał się także tom rozmów z duchownym - "Czasem trzeba zażartować. Alfabet księdza Bonieckiego".

Adam Boniecki - inne funkcje

Od 2001 r. ks. Adam Boniecki przewodniczy kapitule nagrody im. księdza Józefa Tischnera.

Jest członkiem Komitetu Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

W 2022 r. ks. Adam Boniecki został wybrany członkiem honorowym Polskiej Akademii Umiejętności

Adam Boniecki - odznaczenia i wyróżnienia

Ksiądz Adam Boniecki był laureatem wielu nagród i odznaczeń, takich jak Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Nagroda im. Dariusza Fikusa za 2008 rok w kategorii wydawca, czy Odznaka "Honoris Gratia".

Adam Boniecki - życie prywatne

Ks. Adam Boniecki jest bratem dziennikarza i publicysty Tadeusza Fredro-Bonieckiego. Jest też spokrewniony z Andrzejem Wielowieyskim - działaczem opozycji demokratycznej.
Przejdź na