Wanda Nowicka - wykształcenie i kariera zawodowa
Wanda Nowicka ma wyższe wykształcenie. W 1979 r. uzyskała tytuł magistra, kończąc studia z zakresu filologii klasycznej na Uniwersytecie Warszawskim. W 2009 r. skończyła też podyplomowe Studium Prawa Medycznego, Bioetyki i Socjologii Medycyny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2016 do 2018 roku studiowała na tym uniwersytecie także bioetykę, a na jednym z paryskich uniwersytetów mieszczących się w Sorbonie podjęła studia filozoficzne.
W latach 1985-1993była nauczycielką łaciny, greki i języka angielskiego. Prowadziła też zajęcia w Center for Women's Global Leadership w ramach Uniwersytetu Rutgersa w latach 2007-2008. W latach 2016-2017wykładała na podyplomowych studiach Gender Studies w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Wanda Nowicka - kariera polityczna
W latach Wanda Nowicka 1980-1981 była członkinią NSZZ "Solidarność". Po 1989 roku pozostawała bezpartyjna, jednak angażowała się w działalność polityczną, poprzez współpracę z ugrupowaniami lewicowymi. Od lat 90. ubiegłego stulecia angażowała się społecznie. Współtworzyła między innymi Stowarzyszenie na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo Neutrum i Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Tą ostatnią kierowała do 2011 r., kiedy to zdobyła mandat poselski. Została wtedy honorową przewodniczącą federacji.
Wanda Nowicka brała udział w pracach
Światowej Organizacji Zdrowia w ramach programu dotyczącego rozrodczości człowieka jako ekspertka. Uczestniczyła także w międzynarodowych konferencjach, organizowanych między innymi przez
ONZ czy Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy - ZPRE. Była też zaangażowana w działalność ruchu polityczno-społecznego "Kongres Kobiet".
W latach 1998-2002 byłą radną sejmiku mazowieckiego I kadencji. Do wyborów wystartowała z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jako przedstawicielka Polskiej Partii Socjalistycznej, choć później nie znalazła się w wyodrębnionej w sejmiku reprezentacji PPS. Nie udało jej się uzyskać reelekcji w wyborach samorządowych w 2002 roku, ani też zdobyć mandatu poselskiego w 2001 r. W 2005 r. wystartowała w wyborach parlamentarnych, kandydując na senatora z ramienia komitetu SLD, jednak bez powodzenia.
Posłanką została w 2011 r., startując w wyborach parlamentarnych z listy Ruchu Palikota. W listopadzie tego samego roku została wybrana na wicemarszałka Sejmu VII kadencji. 13 lutego 2013 roku została wykluczona z klubu poselskiego Ruchu Palikota.
We wrześniu tego samego roku ogłosiła powstanie stowarzyszenia Równość i Nowoczesność. Po kilku miesiącach stowarzyszenie dołączyło do koalicji Europa Plus.
W 2014 r. bez powodzenia startowała w wyborach do Europarlamentu. Nie udało jej się także uzyskać reelekcji w wyborach parlamentarnych w 2015 r. W 2019 r. bez powodzenia startowała do Europarlamentu.
W wyborach parlamentarnych w 2019 r. zdobyła mandat poselski IX kadencji Sejmu, startując z pierwszego miejsca na liście SLD, jako przedstawicielka partii Wiosna, w ramach koalicji Lewica. Została przewodniczącą Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, jak również Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet. Po rozwiązaniu partii Wiosna, Wanda Nowicka została posłanką partii politycznej Nowa Lewica. W 2021 r. została wybrana na jej wiceprzewodniczącą.
W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskała mandat posła na Sejm X kadencji z listy Nowej Lewicy.
Wanda Nowicka - odznaczenia
Wanda Nowicka została odznaczona greckim Orderem Honoru II klasy.
Wanda Nowicka - życie prywatne
Wanda Hanna Nowicka jest córką Kazimierza Nowickiego i Ireny Witkowskiej. Jej ojciec był więźniem niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. Ojczymem Wandy Nowickiej był Kazimierz Albin.
Wanda Nowicka była żoną Światosława Floriana Nowickiego, znanego filozofa, tłumacza i pisarza, urodzonego w Mediolanie w 1947 roku. Para ma trzech synów: Michała, Floriana i Tymoteusza. Po rozwodzie Światosław Florian Nowicki związał się z Magdaleną Walulik.