Reklama

Olsztyn

Środa, 31 stycznia 2024 (13:03)AktualizacjaCzwartek, 1 lutego 2024 (11:59)

Olsztyn to stolica województwa warmińsko-mazurskiego, miasto na prawach powiatu. Olsztyn położony jest w północno-wschodniej części Polski, nad rzeką Łyną. To ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i akademicki.

Ratusz w Olsztynie
Ratusz w Olsztynie /pixabay.com

Olsztyn

  • Liczba mieszkańców: 168 212
  • Powierzchnia: 88,33 km²
  • Województwo: warmińsko-mazurskie
  • prezydent: Piotr Grzymowicz (od 2009 r.)

Olsztyn - historia

Pierwsza wzmianka o Olsztynie pochodzi 1334 r., gdy wójt warmiński Henryk von Luter założył nad rzeką Łyną drewniano-ziemną strażnicę puszczańską o nazwie Allenstein (niem. Gród nad Łyną).

Olsztyn otrzymał prawa miejskie 31 października 1353 r., a burmistrzem miasta został Jan z Łajs. Miasto było w XV wieku wielokrotnie niszczone w wyniku wojen pomiędzy Krzyżakami a Polską. Olsztyn wraz z Warmią znalazł się w granicach Polski na mocy drugiego pokoju toruńskiego, który miał miejsce w 1466 r. W latach 1516-1519 oraz 1520-1521 Mikołaj Kopernik był administratorem dóbr kapituły warmińskiej. Do jego obowiązków należało także zasiedlanie osady nowymi mieszkańcami. Olsztyn był po raz kolejny zniszczony w czasie wojen napoleońskich.

Dynamiczny rozwój miasta nastąpił w XIX w., gdy wybudowano szpital i gdy zaczęła funkcjonować pierwsza linia kolejowa, będącą częścią trasy łączącej Toruń z Insterburgiem (inaczej Wystruć lub Czerniachowsk w obwodzie królewieckim). W 1920 roku, w wyniku plebiscytu Olsztyn wraz z Warmią pozostał w granicach Niemiec.

W 1945 roku miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną, a następnie władze radzieckie przekazały Olsztyn Polsce.

Po 1946 roku Olsztyn został stolicą województwa olsztyńskiego, a w 1999 roku warmińsko-mazurskiego.

Olsztyn - nazwa

Olsztyn to w języku niemieckim "Allenstein", co oznacza "zamek nad Łyną". Jednak słowo "Stein" w niemieckiej nazwie znaczy po polsku kamień, a "Alle" to łania.

Olsztyn - ciekawostki

W Polsce są dwie miejscowości o nazwie Olsztyn - jednym jest stolica województwa warmińsko-mazurskiego, a drugie to miasto w powiecie częstochowskim nazywane także Olsztynem Jurajskim.

Olsztyn - atrakcje

Olsztyn ma wiele wartych obejrzenia zabytków, które ulokowane są na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, Szlaku Zamków Gotyckich, Szlaku Kopernikowskim, a także Szlaku św. Jakuba. Wśród nich są: Stare Miasto w Olsztynie, Nowy Ratusz, park Podzamcze, Wysoka Brama, ławeczka Mikołaja Kopernika, Zamek Kapituły Warmińskiej, zamek w Olsztynie, dom burmistrza w Olsztynie, bazylika św. Jakuba, amfiteatr im. Czesława Niemena, a także Park Centralny.

Olsztyn - symbole

Herb Miasta Olsztyna przedstawia postać św. Jakuba Starszego na niebieskim tle. Trzyma on w prawej dłoni laskę pielgrzymią, a w lewej - muszlę. Wokół głowy ma aureolę.

Flaga Miasta Olsztyna to prostokątny płat materiału o niebieskiej barwie. W górnej części flagi jest żółta muszla, a w dolnej części biała fala.

Hejnał Miasta Olsztyna został skomponowany w 1920 roku i nosi nazwę "Hymn Olsztyński". Wygrywany jest codziennie przez trębacza, o godzinie 12:00 z Ratusza.
Temat Olsztyn znajdziesz również w serwisie: Sport, Biznes, Motoryzacja

Olsztyn - Wiadomości

Olsztyn - Wideo