Reklama

Tadeusz Rydzyk

Czwartek, 19 października 2023 (09:55)AktualizacjaPiątek, 20 października 2023 (11:31)

Tadeusz Rydzyk to polski redemptorysta, doktor nauk teologicznych, nauczyciel akademicki. Jest założycielem i dyrektorem rozgłośni radiowej Radio Maryja oraz Telewizji Trwam, a także prezesem Fundacji Lux Veritatis.

Tadeusz Rydzyk
Tadeusz Rydzyk/Pawel Wodzynski/East News

Tadeusz Rydzyk

  • Data urodzenia:03.05.1945
  • Miejsce urodzenia:Olkusz
  • Kraj urodzenia:Polska

​Tadeusz Rydzyk - młodość i edukacja

Tadeusz Rydzyk przyszedł na świat 3 maja 1945 roku w Olkuszu jako syn Stanisławy Rydzyk (wdowy po Franciszku Rydzyku) i Bronisława Kordaszewskiego, który wówczas był jej nieoficjalnym partnerem. Swoje lata dzieciństwa spędził w rodzinnej miejscowości.

W młodości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie, a następnie ukończył teologię biblijną na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Tadeusz Rydzyk - święcenia kapłańskie

Tadeusz Rydzyk złożył wieczyste śluby zakonne i przyjął święcenia kapłańskie w 1971 r.

Niedługo potem rozpoczął pracę jako katecheta w Toruniu, Krakowie i Szczecinku. W tym okresie zajmował się również duszpasterstwem akademickim

W latach 80. XX wieku wyjechał najpierw do Włoch, później do Republiki Federalnej Niemiec, gdzie przez kilka lat pracował jako kapelan w żeńskim klasztorze w Oberstaufen.

Tadeusz Rydzyk - działalność medialna i akademicka

Podczas pobytu na terenie diecezji augsburskiej Tadeusz Rydzyk miał po raz pierwszy styczność z pracą w mediach, propagujących działalność religijną. Początkowo związał się z lokalnym Radiem Maria International w Balderschwang. Wiedzę na temat funkcjonowania mediów katolickich, którą tam zdobył, wykorzystał po powrocie do Polski. W 1991 roku założył rozgłośnię radiową Radio Maryja w Toruniu.

W 1998 r. zainicjował powstanie ogólnopolskiego dziennika o profilu katolicko-narodowym o nazwie "Nasz Dziennik". Tadeusz Rydzyk nie ograniczał się do radia i prasy. W kwietniu tego samego roku, wraz z ojcem Janem Królem założył Fundację Lux Veritatis, która następnie stała się nadawcą Telewizji Trwam. Stacja uzyskała koncesję 13 marca 2003 roku, a swoje nadawanie zainaugurowała 10 czerwca 2003 r. transmisją z okazji 750. rocznicy zjazdu drohiczyńskiego.

W 2001 roku ojciec Tadeusz Rydzyk wraz z Fundacją Lux Veritatis założyli Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która jest niepaństwową uczelnią zawodową. Od początku jej istnienia do października 2006 roku Tadeusz Rydzyk pełnił tam funkcję rektora. Ze swojego stanowiska musiał zrezygnować po wprowadzeniu nowego Prawa o szkolnictwie wyższym. Według zmienionych przepisów, do sprawowania funkcji rektora konieczne było posiadanie co najmniej stopień naukowego doktora, którego ojciec Rydzyk wówczas jeszcze nie miał.

Trzy lata później, 8 października 2009 roku o. Rydzyk obronił pracę doktorską na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych.

W 2012 r. Tadeusz Rydzyk zainicjował budowę Kościoła Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Tadeusz Rydzyk - kontrowersje

Z postacią ojca Rydzyka związanych jest wiele kontrowersji. Wiele z nich dotyczy jego poglądów, wygłaszanych opinii, a także kwestii wysokich dotacji od instytucji publicznych w latach 2015-2020 w czasie rządów partii Prawo i Sprawiedliwość.

W 1997 r. ojciec Tadeusz Rydzyk ogłosił zbiórkę pieniędzy na wykupienie Stoczni Gdańskiej po ogłoszeniu jej upadłości. Tadeusz Rydzyk powołał wówczas Społeczny Komitet Ratowania Stoczni Gdańskiej, który miał zająć się zbiórką pieniędzy oraz świadectw udziałowych NFI. Trwała ona dwa lata, aż ogłoszono, że wykupienie Stoczni nie jest już możliwe, gdyż przejmie ją Stocznia Gdynia. Na antenie radia ogłoszono, że pieniądze darczyńców zostaną im zwrócone lub przekazane na inny cen dobroczynny. Okazało się jednak, że zbiórka była prowadzona bez zezwolenia, a pieniądze nie zostały rozliczone. Prokuratura dwukrotnie odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. W 2011 r. Tadeusz Rydzyk został ukarany grzywną za organizowanie zbiórek pieniędzy.

Ojciec Tadeusz Rydzyk był też wielokrotnie krytykowany za wypowiedzi. 10 lipca 2007 Centrum im. Szymona Wiesenthala wystosowało list do papieża Benedykta XVI o odwołanie Tadeusza Rydzyka z pełnionych funkcji z powodu jego wypowiedzi, które miały mieć charakter "antysemicki". Ambasador Izraela w Polsce wzywał Polskę i Episkopat do ich potępienia.

Prymas Polski Józef Glemp w liście z 1 grudnia 1997 r. do prowincjała redemptorystów, o. Edwarda Nocunia zwrócił uwagę na upolitycznienie Radia Maryja

Po wypowiedzi w Parlamencie Europejskim w 2011 r., mówiącej że "tragedią Polski jest to, że od 1939 roku Polską nie rządzą Polacy" polskie MSZ wysłało protest do Watykanu, który jednak odpowiedział, że stwierdzenia o. Tadeusza Rydzyka "nie angażują Stolicy Apostolskiej ani polskiego Kościoła".

Ojciec Tadeusz Rydzyk oskarżany był również o usprawiedliwianie wykorzystywania nieletnich w Kościele rzymskokatolickim. Dwukrotnie stawał w obronie biskupa Edwarda Janiaka ukaranego wcześniej przez Watykan za tuszowanie nadużyć wobec małoletnich. 5 grudnia 2020 roku podczas mszy z okazji 29. urodzin Radia Maryja wypowiedział słowa: "No zgrzeszył. A kto nie ma pokus?". Abp Wojciech Polak domagał się potem reakcji prowincjała redemptorystów, a abp Grzegorz Ryś przeprosił za słowa zakonnika. Finalnie Tadeusz Rydzyk przeprosił za swoje słowa, tłumacząc, że były komentarzem do sytuacji medialnej wokół bp. Edwarda Janiaka.
Temat Tadeusz Rydzyk znajdziesz również w serwisie: Biznes

Tadeusz Rydzyk - Wiadomości

Wtorek, 30 stycznia 2024 (14:51)
Prawo i Sprawiedliwość zapłaci Fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka 369 tys. zł za transmisje na żywo mszy świętych. Tak wynika z aneksu do umowy między obiema stronami, który widnieje w...

Tadeusz Rydzyk - Wideo