Warcin Warchoł - wykształcenie
Marcin Warchoł ma wyższe wykształcenie i stopień doktora habilitowanego. W 2004 r. uzyskał tytuł magistra prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 2009 r. uzyskał tytuł doktora prawa na tej samej uczelni. W 2018 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych - również na Wydziale Prawa i Administracji UW.
Marcin Warchoł ukończył również Szkołę Prawa Włoskiego i Europejskiego przy Wydziale Prawa UW i Wydziale Prawa w Catanii i Mediolanie.
Został także stypendystą Instytutu Maxa Plancka we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech. Ma też na swoim koncie dwa staże naukowe.
Marcin Warchoł - kariera polityczna
Marcin Warchoł był asystentem Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w latach 2006-2007. Od 2009 do 2010 roku był asystentem Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego. Został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w roku 2015. Był nim od 18 listopada 2015 do listopada 2019 roku.
Wystartował w wyborach parlamentarnych w roku 2019 i uzyskał mandat poselski. Jako przedstawiciel Solidarnej Polski startował z listy partii Prawo i Sprawiedliwość. Został posłem na Sejm IX kadencji.
W grudniu tego samego roku wrócił na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, jak również pełnomocnika rządu ds. praw człowieka.
Marcin Warchoł odszedł z Solidarnej Polski w roku 2021. Wystartował też w przedterminowych wyborach na prezydenta miasta Rzeszowa, jednak zajął w nich trzecie miejsce.
W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS.
W zaprzysiężonym przez prezydenta Andrzeja Dudę 27 listopada 2023 r. rządzie Mateusza Morawieckiego Marcin Warchoł otrzymał stanowisko ministra sprawiedliwości.
11 grudnia 2023 r. Mateusz Morawiecki złożył dymisję swojego trzeciego rządu na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent powierzył Radzie Ministrów sprawowanie obowiązków tylko do momentu powołania nowego rządu. Tego dnia Sejm nie udzielił bowiem wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego, po uprzednim wygłoszeniu przez niego exposé.
Inicjatywę w sprawie wyboru premiera i rządu przejął Sejm, który wieczorem 11 grudnia 2023 r. w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego wybrał przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera.
Jako datę zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych podała środę 13 grudnia 2023 r. o godz. 9:00. Tym samym Marcin Warchoł przestał pełnić funkcję.
12 października 2024 r. na kongresie PiS podjęto uchwałę o połączeniu się Prawa i Sprawiedliwości z Suwerenną Polską. Partia ta wskutek podjęcia tej decyzji rozwiązała się. Marcin Warchoł zasiadł w komitecie wykonawczym PiS.
Marcin Warchoł - życie prywatne
Marcin Józef Warchoł jest żonaty. Z żoną, Joanną, ma trójkę dzieci: Kornelię, Ksawerego i Klarę.
Marcin Warchoł jest autorem licznych publikacji naukowych, pisanych zarówno w języku polskim, jak i niemieckim. Ich tematyka związana jest z prawem karnym materialnym i procesowym.
Marcin Warchoł zna trzy języki obce: angielski, włoski i niemiecki.