Magdalena Środa — wykształcenie
Magdalena Środa jest absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Batorego w Warszawie. W 1976 roku rozpoczęła studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Tytuł magistra filozofii uzyskała w 1981.
Po studiach rozpoczęła pracę jako asystent w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1990 roku obroniła rozprawę doktorską na podstawie pracy „Godność – ujęcie historyczne i normatywne idei”. W 1991 awansowała na stanowisko adiunkta w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2004 roku Środa uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego.
Magdalena Środa — kariera
Początki kariery Magdaleny Środy związane są z kwartalnikiem „Przegląd Filozoficzny”. Pracę jako redaktor rozpoczęła w 1993 roku. Rok później, w 1994, została sekretarzem redakcji rocznika „Etyka” oraz członkinią rady półrocznika „Societas/Communitas”. Wszystkie te stanowiska piastuje do dziś.
W 2004 roku Magdalena Środa została powołana przez ówczesnego premiera Marka Belkę na urząd Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Została odwołana w 2005 przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza.
W 2009 startowała w wyborach do
Parlamentu Europejskiego w okręgu łódzkim z list Porozumienia dla Przyszłości.
Jej komitet wyborczy nie przekroczył progu wyborczego, a Magdalena Środa uzyskała 10 798 głosów.
W tym samym roku, wraz z Henryką Bochniarz, założyła Kongres Kobiet.
Felietony Magdaleny Środy można przeczytać w „Gazecie Wyborczej” oraz „Wprost”, a także w internetowym wydaniu „Radio TOK FM” czy „Halo.Radio”.
Magdalena Środa — życie prywatne
Ojciec Magdaleny Środy, Edward Ciupaka, jest profesorem zwyczajnym socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Mąż Magdaleny Środy, Krzysztof, jest tłumaczem i pisarzem. Para ma jedno dziecko – córkę.
Magdalena Środa — poglądy
Magdalena Środa wyznaje poglądy lewicowe. Jest zdeklarowaną feministką.