Reklama

Karpaty

Środa, 31 lipca 2024 (12:01)AktualizacjaŚroda, 31 lipca 2024 (13:57)

Karpaty to łańcuch górski znajdujący się na terenie Europy Środkowej i Wschodniej. Ciągnie się on na długości około 1600 km i przebiega przez Polskę, Słowację, Austrię, Czechy, Węgry, Ukrainę, Serbię oraz Rumunię. To drugie pod względem wielkości (zaraz po Alpach) pasmo górskie w Europie.

Gerlach (2665 m n.p.m), najwyższy szczyt Karpat
Gerlach (2665 m n.p.m), najwyższy szczyt Karpat/Jedrusik, M. / PWN /Agencja FORUM

Karpaty

Najwyższy szczyt: Gerlach 
Najwyższe pasmo: Tatry
Długość: 1600 km 
Powierzchnia gór: 190 tys. km² 

Karpaty odgrywają ważną rolę w kulturze i historii regionów, przez które przebiegają. Są zamieszkiwane przez różnorodne grupy etniczne, w tym Polaków, Słowaków, Czechów, Węgrów, Ukraińców czy Rumunów

Wiele miejscowości w tych górach do dzisiaj zachowało tradycyjną architekturę i folklor, co w malownicze, górskie regiony wciąż przyciąga wielu turystów. 

Karpaty - charakterystyka

Karpaty można podzielić na trzy części: zachodnią, wschodnią i południową. Najwyższym szczytem tego pasma górskiego jest słowacki Gerlach, którego szczyt znajduje się na wysokości 2665 m n.p.m i należy do Korony Europy. Góry te zalicza się do wielkiego łańcucha alpejsko-himalajskiego.  

Najwyższymi przełęczami w Karpatach są m.in. Przełęcz Dukielska, Łupkowska, Użocka i Predeal. W górach tych swój początek ma wiele europejskich rzek - np. Słona, Dniestr, Wisła, Cisa, Marusza i San. 

Karpaty - klimat

Klimat w Karpatach jest zróżnicowany i zależy od wysokości nad poziomem morza oraz położenia geograficznego.

W niższych partiach dominują warunki klimatu umiarkowanego. Z kolei wyższe partie charakteryzują się surowym klimatem górskim z długimi, śnieżnymi zimami i chłodnymi latami. 

Karpaty - fauna i flora

Karpaty charakteryzują się bogactwem flory i fauny. Znajdują się tu rozległe lasy bukowe, jodłowe i świerkowe. W wyższych partiach gór występują łąki, takie jak bieszczadzkie Połoniny oraz hale.

Karpaty są domem dla wielu rzadkich i chronionych gatunków zwierząt. Żyją tu m.in. świstaki, wilki, rysie, żbiki, niedźwiedzie brunatne oraz orzeł przedni

Karpaty - turystyka

Karpaty są celem turystycznym przez cały rok. Latem przyciągają miłośników wspinaczki lub pieszych wędrówek, rowerzystów górskich oraz amatorów bliskiego kontaktu z dziką przyrodą. Zimą z kolei stają się rajem dla narciarzy i snowboardzistów, oferując liczne trasy i ośrodki narciarskie.
Temat Karpaty znajdziesz również w serwisie: Zielona Interia

Karpaty - Wiadomości

Sobota, 26 października 2024 (15:10)
IMGW wydało alerty pierwszego stopnia w związku z gęstymi mgłami, które pojawią się w sobotę około godz. 22 w północnej Polsce. "Taki stan ma utrzymać się do godz. 9 w niedzielę" - ostrzega IMGW....
Sobota, 27 stycznia 2024 (09:39)
W ten weekend pogoda nas nie rozpieści. IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu oraz porywistym wiatrem. Warunki atmosferyczne podzielą nasz kraj niemal na pół. Hydrolodzy przewidują także...