Hanna Suchocka - wykształcenie
Hanna Suchocka w 1963 roku ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Pleszewie (woj. wielkopolskie).
W 1968 r. uzyskała tytuł magistra prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Rok po zakończeniu studiów podjęła aplikację radcowską, którą ukończyła w 1972 roku. Od 1968 r. była związana naukowo z UAM. Najpierw jako stażystka na wydziale prawa, a następnie adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego.
W 1975 roku Hanna Suchocka, na podstawie pracy doktorskiej pt. Konstytucyjne gwarancje praworządności w europejskich państwach socjalistycznych, uzyskała stopień doktora nauk prawnych. 40 lat później, również na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Suchocka zakończyła przewód habilitacyjny i zdobyła stopień naukowy doktora habilitowanego. Po obronie otrzymała stanowisko profesora nadzwyczajnego, a także objęła kierownictwo Katedry Prawa Konstytucyjnego WPiA UAM.
W trakcie studiów Hanna Suchocka m.in. odbyła staż w Instytucie Maxa Plancka w Heidelbergu (1986) oraz była profesorem wizytującym na amerykańskim Uniwersytecie Georgetown (1995).
Hanna Suchocka - kariera polityczna
Po ukończeniu studiów Hanna Suchocka przystąpiła do Stronnictwa Demokratycznego. Z tego ugrupowania została zarekomendowana do Rady Narodowej miasta Poznania i Wojewódzkiej Rady Narodowej.
Z listy Komitetu Obywatelskiego została w 1989 r. wybrana do Sejmu kontraktowego, a następnie z rekomendacji Unii Demokratycznej w 1991 r. zwyciężyła w wyborach do sejmu I kadencji RP. Była także posłanką na Sejm II i III kadencji.
10 lipca 1992 roku Sejm powołał rząd koalicyjny (utworzony z siedmiu partii koalicyjnych), na którego czele stanęła Hanna Suchocka. Jej gabinet wytrwał niecały rok i został odwołany jednym głosem.
W 1997 r. z polecenia Unii Wolności Hanna Suchocka została nominowana na stanowisko ministra sprawiedliwości oraz prokuratora generalnego. Została odwołana 8 czerwca 2000 roku.
Po zakończeniu kariery rządowej Hanna Suchocka została kolejno: ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej (2001-2013), ambasadorem RP przy Zakonie Maltańskim (2002-2013), członkinią Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich (2014-2022).
Od 1991 do 2016 roku Hanna Suchocka była członkinią tzw. komisji weneckiej, czyli Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo.
Hanna Suchocka - poglądy
Hanna Suchocka jest zwolenniczką demokratycznego państwa prawa. Deklarowała się jako osoba mocno wierząca, sprzeciwiała się aborcji.
Hanna Suchocka - życie prywatne
Babcia Hanny Suchockiej, Anna Suchocka z domu Czekanowska, w 1918 roku została posłanką na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu, a także pierwszą kobietą, która pełniła mandat radnej miejskiej w Pleszewie.
Rodzice Hanny Suchockiej - Józef oraz Wanda (z domu Bączkowska) - byli właścicielami prywatnej apteki.
Hanna Suchocka nie założyła rodziny, nie miała męża ani dzieci.