Reklama

Gwinea

Czwartek, 26 września 2024 (11:12)AktualizacjaPoniedziałek, 30 września 2024 (14:03)

Republika Gwinei - nazywana też Gwineą-Konakry - to kraj z kolonialną przeszłością, który znajduje się w zachodniej części Afryki. Państwo ma bogate zasoby naturalne, jednak wciąż boryka się z niestabilnością polityczną, która hamuje jego rozwój.

Życie w stolicy Gwinei
Życie w stolicy Gwinei/Andalou Agency/Getty Images

Gwinea

  • Stolica:Konakry
  • Powierzchnia:245 857 km²
  • Ludność:1 590 000
Językiem urzędowym w Gwinei jest język francuski. Waluta oficjalna w Gwinei to frank gwinejski (GNF).

Gwinea to jedno z najbogatszych w zasoby naturalne państw znajdujących się w zachodniej części Afryki. Mieszkańcy tego kraju są zróżnicowani pod względem etnicznym. Największe grupy to: Fulani, Malinke i Susu.

Ludność charakteryzuje się młodą strukturą demograficzną, a większość mieszkańców ma poniżej 25 lat. Przyjęcie języka francuskiego jako języka urzędowego w Gwinei wynika z kolonialnej przeszłości kraju. 

Gwinea - położenie i klimat 

Gwinea leży na zachodnim wybrzeżu Afryki. Graniczy z sześcioma krajami: Senegalem, Gwineą Bissau, Mali, Wybrzeżem Kości Słoniowej, Liberią i Sierra Leone. Kraj ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego.

Klimat Gwinei jest tropikalny, z wyraźnym podziałem na porę deszczową i suchą. Pora deszczowa trwa od czerwca do listopada, a pora sucha - od grudnia do maja.  

Gwinea - ustrój polityczny 

Gwinea jest republiką prezydencką, w której prezydent pełni funkcję głowy państwa i rządu. Mimo to sytuacja polityczna wciąż jest niestabilna, a państwo boryka się z protestami społecznymi i napięciami etnicznymi.

Pod względem administracyjnym Gwinea jest podzielona na 8 regionów, 33 prefektury i wiele małych dystryktów.  

Gwinea - gospodarka krajowa 

Gospodarka Gwinei jest silnie uzależniona od sektora surowcowego, a kraj jest jednym z największych producentów boksytów na świecie. Eksportuje się również inne surowce - m.in. złoto i diamenty.

W Gwinei uprawia się głównie ryż, banany, orzeszki ziemne i kawę. Problemem jest jednak niski poziom mechanizacji oraz brak dostępu do nowoczesnych technologii, co ogranicza rozwój w tym sektorze. Kraj próbuje walczyć z ubóstwem, bezrobociem i niskim poziomem infrastruktury. 

Gwinea - historia 

W XV wieku Gwinea była miejscem intensywnej wymiany handlowej, w tym handlu niewolnikami, który przez wieki miał ogromny wpływ na ludność tego regionu świata. W XIX wieku Francja zaczęła umacniać swoją obecność na dzisiejszych terenach kraju, co doprowadziło do tego, że w 1891 roku Gwinea stała się kolonią francuską.  

Po uzyskaniu niepodległości od Francji w 1958 roku pierwszym prezydentem kraju został Ahmed Sékou Touré, który wprowadził rządy autorytarne.

W latach 1984-2008 Gwineą rządzili wojskowi, co pogłębiało polityczną niestabilność. Współczesna historia kraju to ciągłe próby stabilizacji i reform politycznych, które często napotykają na opór grup poszczególnych etnicznych.
Temat Gwinea znajdziesz również w serwisie: Sport

Gwinea - Wiadomości

Niedziela, 22 stycznia 2017 (12:24)
B. prezydent Gambii Yahya Jammeh, którego kadencja wygasła w środę, udał się w sobotę na emigrację po 22 latach sprawowania władzy. Samolot, na pokładzie którego znalazł się Jammeh i prezydent...
Wtorek, 29 grudnia 2015 (06:26)
Po dwóch latach od pierwszego zgonu chorego na gorączkę krwotoczną, wywoływaną przez wirus Ebola w Afryce Zachodniej, Gwinea oficjalnie zwalczyła epidemię. Dzisiaj zakończy się tam 6-tygodniowy...
Wtorek, 17 listopada 2015 (06:50)
W Gwinei - targanej od blisko dwóch lat epidemią gorączki krwotocznej wywoływanej przez wirus Ebola - wyleczono ostatniego zakażonego pacjenta, urodzonego przed 19 dniami chłopca - podały w...
Sobota, 11 października 2014 (07:29)
Co najmniej 9 osób poniosło śmierć, a kilkadziesiąt uważa się za zaginione w rezultacie wywrócenia się przeciążonej łodzi na rzece w pobliżu miasta Contah, w Gwinei - poinformowała policja.