Reklama

Gujana

Środa, 27 listopada 2024 (12:28)AktualizacjaPoniedziałek, 9 grudnia 2024 (09:37)

Kooperacyjna Republika Gujany to niewielkie państwo w północnej części Ameryki Południowej, znane z bogactw naturalnych i różnorodności kulturowej. Położona nad Oceanem Atlantyckim, Gujana charakteryzuje się tropikalnym klimatem i rozległymi terenami, które porastają lasy deszczowe. Mimo niewielkiej populacji kraj odgrywa coraz większą rolę w regionie dzięki odkryciu ogromnych złóż ropy naftowej.

wodospad Kaieteur na rzece Potaro w Gujanie
wodospad Kaieteur na rzece Potaro w Gujanie/Andrea De Silva / Reuters/Agencja FORUM

Gujana

  • Stolica:Georgetown
  • Powierzchnia:214 969 km²
  • Ludność:832 700
Językiem urzędowym w Gujanie jest język angielski. Oficjalna waluta Gujany to dolar gujański (GYD).

Gujana charakteryzuje się mieszanką wpływów afrykańskich, indyjskich, europejskich i rdzennych. Ten wyjątkowy kraj, choć często pomijany na mapie Ameryki Południowej, zasługuje na uwagę zarówno ze względu na swoje walory przyrodnicze, jak i dynamiczny rozwój gospodarczy.

Gujana - położenie i klimat

Gujana graniczy z Wenezuelą, Brazylią i Surinamem, a od północy z Oceanem Atlantyckim. Kraj pokrywają w większości niziny i tropikalne lasy deszczowe, stanowiące aż 80 proc. jego powierzchni.

Klimat Gujany jest równikowy, charakteryzujący się wysokimi temperaturami i obfitymi opadami, szczególnie w dwóch sezonach deszczowych (maj-sierpień i listopad-styczeń).

Unikalnym elementem krajobrazu jest wodospad Kaieteur na rzece Potaro - jeden z najwyższych na świecie.

Gujana - ustrój polityczny

Gujana jest republiką parlamentarną z systemem demokratycznym, gdzie głową państwa jest prezydent. 

Konstytucja Gujany gwarantuje prawa obywatelskie oraz pluralizm polityczny. Sytuacja polityczna Gujany jest stabilna, choć kraj w przeszłości zmagał się z licznymi napięciami etnicznymi.

Gujana - gospodarka krajowa

Gospodarka Gujany w ostatnich latach dynamicznie się rozwija dzięki odkryciu bogatych złóż ropy naftowej. Eksport ropy stał się kluczowym sektorem gospodarki.

Inne sektory wspierające rozwój kraju to tradycyjne gałęzie gospodarki, czyli rolnictwo (produkcja cukru, ryżu) i górnictwo (złoto, boksyty).

Kraj wciąż zmaga się z problemami nierówności i zależnością od międzynarodowych inwestycji.

Gujana - historia

Historia Gujany sięga czasów prekolonialnych. W XVII wieku obszar kraju stał się kolonią holenderską, a następnie brytyjską, co ugruntowało pozycję współczesnego oficjalnego języka i struktury administracyjne kraju.

W 1966 roku Gujana uzyskała niepodległość, a w 1970 roku została ogłoszona republiką. Od tamtej pory kraj przeszedł różne fazy polityczne i gospodarcze. Ostatnie odkrycia ropy mogą oznaczać dla Gujany początek nowej ery w rozwoju, także pod względem politycznym.

Gujana - Wiadomości

Piątek, 7 czerwca 2024 (07:50)
Jeśli wkrótce w Ukrainie nie zapanuje pokój, ucierpią wszyscy, nawet jeśli mieszkają tysiące kilometrów od Kijowa i uważają, że toczące się tam walki nie mają z nimi nic wspólnego - ostrzega słynny...
Środa, 6 grudnia 2023 (16:04)
Wenezuelczycy opowiedzieli się w referendum za przyłączeniem do kraju bogatego w surowce regionu Essequibo, stanowiącego ponad połowę terytorium sąsiedniej Gujany. Prezydent Nicolas Maduro wezwał...