24. Światowe Dni Młodzieży
W Niedzielę Palmową, 5 kwietnia, po raz 24. obchodzone będą Światowe Dni Młodzieży, tym razem w wymiarze diecezjalnym (spotkania światowe organizowane są co 2-3 lata).
Tegoroczne obchody lokalne będą nawiązywać do postaci Jana Pawła II, inicjatora Światowych Dni Młodych, gdyż zbiegają się one z czwartą rocznicą jego śmierci.
Tegoroczne spotkania młodzieży z biskupami warszawskimi w ramach XXIV ŚDM odbędą się wyjątkowo w sobotę, 4 kwietnia, przed Niedzielą Palmową w ośmiu kościołach Archidiecezji Warszawskiej, tj.: Ofiarowania Pańskiego, Wszystkich Świętych, Św. Franciszka z Asyżu, Niepokalanego Poczęcia NMP, Miłosierdzia Bożego w Grodzisku Mazowieckim, Św. Kazimierza w Pruszkowie, Miłosierdzia Bożego w Grójcu, Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie.
Podczas mszy św. młodzież z ośmiu warszawskich dekanatów, przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, złoży na ręce biskupów warszawskich podania o udzielenie im tego sakramentu.
W tegorocznym orędziu do młodych Benedykt XVI zauważa, że "kryzys nadziei uderza najłatwiej w młode pokolenia, które w kontekstach społeczno-kulturalnych pozbawionych pewności, wartości i trwałych punktów odniesienia, znajdują się wobec trudności, które wydają się przewyższać ich siły". Źródłem nadziei - jak czytamy w orędziu - jest Bóg. "Tak jak pewnego dnia Jezus spotkał młodego Pawła, tak pragnie również spotkać każdego z was, drodzy młodzi. Tak, zanim to spotkanie zacznie być naszym pragnieniem, już jest żywym pragnieniem Chrystusa" - napisał papież, nawiązując do Roku św. Pawła, obchodzonego w Kościele w 2000-lecie jego urodzin.
Benedykt XVI zachęca młodych do lektury Pisma Świętego i modlitwy.
W tym roku Niedziela Palmowa, kiedy świętowany jest Dzień Młodych, zbiega się z rocznicą śmierci Jana Pawła II. Dlatego w sposób szczególny akcentowane jest przywiązanie Papieża-Polaka do młodych. Biskup bydgoski Jan Tyrawa podkreśla, że Światowe Dni Młodzieży są wyjątkowym dziedzictwem papieża Jana Pawła II.
W Lublinie obchody 4. rocznicy śmierci Jana Pawła II i Światowego Dnia Młodzieży zostaną połączone wspólnym hasłem "W stronę nadziei". "Nadziei, której uczył Papież-Polak od początku pontyfikatu i której nauczycielami możemy być dziś my, którzy słuchaliśmy jego przesłania. Z przesłaniem nadziei i solidarności z tymi, którym jej brak, chcemy w te dni wyjść na ulice miasta" - piszą organizatorzy, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży.
INTERIA.PL/PAP