Reklama

Reklama

Nowe przypadki zakażeń. Kraska ujawnił dane

Mamy 9843 nowe przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i 549 zgonów - poinformował w TVP1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. To 28 proc. mniej zakażeń niż tydzień temu. 21 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 806 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło wówczas kolejnych 538 pacjentów.

- Jeżeli spojrzymy tydzień do tygodnia - bo to porównanie jest bardzo ważne - to jest to 28 proc. mniej niż tydzień temu, czyli widzimy, że ten trend spadkowy, jeżeli chodzi o nowe zakażenia, utrzymuje się i to jest ta dobra wiadomość - powiedział Waldemar Kraska. 

Dodał, że niestety 549 osób przegrało walkę z COVID-19. - To także jest efekt świąteczny, kiedy raportowanie tych osób, które zmarły, nie jest tak duże jak normalnego dnia - przyznał. 

- Ale jeżeli przyjrzymy się bliżej tym osobom, które niestety zmarły z powodu COVID-19, to 410 osób to są osoby, które nie były zaszczepione. Czyli ponad 75 proc. wszystkich zgonów to są osoby, które nie przyjęły żadnej szczepionki. To jest bardzo duża, porażająca liczba i myślę, że to jest koronny dowód na to, że szczepienia są skuteczne i warto się zaszczepić, bo można wtedy uniknąć tych najgorszych powikłań, czyli hospitalizacji i śmierci - dodał Kraska.

Reklama

Wczoraj, 27 grudnia resort poinformował o 5 029 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 38 pacjentów. 

Ile szczepień wykonano w Polsce?

W Polsce od końca grudnia 2020 r. wykonano 46 158 012 iniekcji. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson zostało 20 922 822 osoby.

Dawkę przypominającą przyjęło 6 091 050 osób.

Łącznie do Polski dostarczono 87 413 110 dawek, z których 46 427 185 dotarło do punktów szczepień. Zutylizowano w sumie 679 334 dawki szczepionki.

Zgłoszono 16 677 niepożądanych odczynów; większość z nich była łagodna, objawiająca się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Inne odczyny - poza łagodnymi - jakie odnotowano, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.

Jarosław Kaczyński dla Interii: Jestem zwolennikiem, by iść na całość

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, w wywiadzie dla Interii powiedział, że jest zwolennikiem, by w walce z pandemią "pójść na całość", by był obowiązek szczepień, biorąc pod uwagę nawet ryzyko polityczne i osobiste. Przyznał jednocześnie, iż obawia się, "że nie byłoby to w pełni egzekwowalne". Dodał, że jeśli faktycznie wariant omikron jest tyle razy bardziej zaraźliwy, "to trzeba będzie być może pójść dalej w działaniach".

Podkreślił, że pomysł z testowaniem w zakładach pracy też jest na stole i jest projekt ustawy w Sejmie. - Wiem, że mamy w klubie antyszczepionkowców, że sami nie jesteśmy w stanie tego przegłosować, przy tak kruchej większości. Liczymy tu na opozycję. Realia - także te polityczne - trzeba brać pod uwagę, ale ja jestem zwolennikiem tego, by pójść na całość, biorąc nawet ryzyka polityczne i osobiste - powiedział Kaczyński.

Reklama

Reklama

Reklama