Reklama

Reklama

Szef WHO: Zbliżamy się do najwyższego wskaźnika zakażeń od początku pandemii

- Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła prawie dwukrotnie na całym świecie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy - poinformował szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Zbliżamy się do najwyższego wskaźnika obserwowanego do tej pory podczas pandemii - zaalarmował.

- Zakażenia i zgony nadal rosną w niepokojącym tempie - ocenił szef WHO na briefingu prasowym, skoncentrowanym na regionie zachodniego Pacyfiku.

Epidemia uderzyła tam ze zdwojoną siłą

Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że niektóre kraje, którym w początkowym etapie udało się uniknąć epidemii COVID-19, obserwują obecnie gwałtowny wzrost zachorowań, jak np. Papua Nowa Gwinea. Wyraził zaniepokojenie możliwością wybuchu tam znacznie większej epidemii. Według niego niezwykle ważne jest, aby kraj ten otrzymał jak najszybciej więcej szczepionek.

- Jeszcze do początku tego roku w Papui Nowej Gwinei zgłoszono mniej niż 900 przypadków zakażenia koronawirusem i dziewięć zgonów - wskazał szef WHO. Obecnie w kraju tym odnotowano już 9300 infekcji i 83 zgony, z czego połowę stwierdzono tylko marcu. - Chociaż liczby te są wciąż mniejsze niż w innych krajach, wzrost jest gwałtowny i WHO jest bardzo zaniepokojona możliwością wybuchu znacznie większej epidemii - zauważył Tedros.

Reklama

Wielu nie wierzy w istnienie koronawirusa

Minister zdrowia w Papui Nowej Gwinei Jelta Wong przyznał, że w jego kraju władze wciąż muszą mierzyć się z nakłanianiem ludności do noszenia masek, a także z tym, że ludzie nie wierzą w istnienie koronawirusa, co skomplikuje wdrażanie szczepień.

Przedstawiciele WHO poinformowali, że trzy zespoły ratownictwa medycznego przybyły do Papui Nowej Gwinei tym tygodniu z Australii, Stanów Zjednoczonych i Niemiec. - Sytuacja w tym kraju jest teraz bardzo trudna - ocenił dyrektor regionalny WHO dla zachodniego Pacyfiku Takeshi Kasai.

- Papua Nowa Gwinea jest doskonałym przykładem na to, dlaczego równość w dostępie do szczepionek jest tak ważna - wskazał szef WHO. Dodał, że wyspiarski kraj na Pacyfiku polega na szczepionkach przekazanych przez Australię oraz od programu COVAX.

Do tej pory w ramach inicjatywy COVAX wysłano około 40 mln szczepionek do ponad 100 krajów - informuje agencja AP. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje