Reklama

Reklama

Ponad milion ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie

Liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych przez koronawirusa osiągnęła 1 000 555 - poinformował we wtorek (29 września) Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W poniedziałek o przekroczeniu kolejnej, dramatycznej bariery - miliona ofiar śmiertelnych - donosiła agencja AFP, powołując się na własne obliczenia.

Według danych Uniwersytety Johnsa Hopkinsa na świecie koronawirusem zakażonych zostało 33 273 720 ludzi. Wyzdrowiało 23 056 480 zakażonych.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa zbiera dane o przebiegu pandemii od władz państwowych i lokalnych. 

Milion ofiar w 10 miesięcy

Milion osób na świecie zmarło z powodu koronawirusa w ciągu niecałych 10 miesięcy. Pierwszą ofiarę śmiertelną COVID-19 odnotowano 9 stycznia w chińskim Wuhanie, a poza Chinami - 1 lutego na Filipinach. 

Obecnie najwięcej ofiar śmiertelnych jest w Stanach Zjednoczonych - 209 tys., w Brazylii - 142 tys. oraz w Indiach - 96 tys.

Wiosną wirus najdotkliwiej zaatakował Europę, w tym Włochy i Hiszpanię. W kolejnych miesiącach patogen najszybciej rozprzestrzeniał się w Stanach Zjednoczonych i Brazylii, a obecnie najszybszy wzrost zachorowań odnotowuje się w Indiach. 

Reklama

Druga fala zakażeń w Europie

Przez Europę przechodzi teraz druga fala koronawirusa. 

Naukowcy uważają, że obecnie mutacje są już jednak mniej groźne, bo liczba nowych ofiar śmiertelnych jest proporcjonalnie mniejsza niż wiosną.

Prace nad szczepionką

Ponad 100 ośrodków naukowych prowadzi prace nad ewentualną szczepionką. Najbardziej zaawansowane w badaniach są zespoły z USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Chin. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia jednak, że bezpieczna dla zdrowia szczepionka wejdzie na rynek nie wcześniej niż późną wiosną przyszłego roku.

***

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy