Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Kto poza Węgrami poprze Polskę?

- Węgry nie podzielają przekonania, że sprawa reform w Polsce powinna być rozwiązywana przez procedurę sankcyjną; to nie jest jedyny kraj, który ma dystans do takich planów na forum Rady Europejskiej - mówi "Rzeczpospolitej" minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Szymański pytany, czy uruchomienie przez Komisję Europejską art. 7 traktatu UE to nie dowód porażki polskiego rządu w ostatnich dwóch latach, zapewnia: "pilnujemy by sprawa nie wpływała na inne procesy polityczne".

"Proszę zauważyć, że na przykład w sprawie brexitu osiągnęliśmy pełną ochronę polskich interesów" - podkreśla minister. Jak dodaje, "porażką byłoby załamanie relacji na linii Warszawa - Bruksela. Udaje nam się tego uniknąć, ponieważ obie strony rozumieją wagę tej sprawy" - dodaje Szymański.

Na pytanie "w jaki sposób Polska chce przekonać inne kraje UE, aby nie zatwierdzały wniosku KE", odpowiada: "jesteśmy gotowi do prezentowania ustalonej argumentacji prawnej w sprawie reform podjętych przez rząd i prezydenta". "Z uwagą wysłuchamy opinii innego rządu" - zapewnia minister.

Reklama

Polityk przekonuje przy tym, że art. 7 traktatu nie jest procedurą sankcyjną. 

"Jej finałem jest tylko i wyłącznie stwierdzenie przez Radę UE istnienia naruszenia wartości Unii Europejskiej. Opinia publiczna jednak przygląda się tej sprawie i jestem pewien, że już dziś buduje to niemal nieznaną do tej pory w Polsce nieufność wobec projektu integracji. Prawo i Sprawiedliwość jest częścią proeuropejskiej większości w Polsce. Ta sprawa powinna być dziś zmartwieniem dla każdego Europejczyka - w Warszawie i w Brukseli w tym samym stopniu" - mówi Szymański.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy