Symbioza grzybów i roślin
Jeśli uwielbiamy maślaka żółtego, szukajmy go wyłącznie pod modrzewiem. Wielbiciele kozaka brunatnego - kierujcie się pod brzozę, a czerwonego - pod osikę. Tajemnicą tego połączenia jest symbioza grzybów i roślin - mikoryza.
Mikoryza to symbiotyczne współżycie korzeni roślin ze strzępkami grzybów, podczas której z gleby do rośliny za pośrednictwem grzyba wędrują związki mineralne, a z korzeni do grzybni transportowane są produkty fotosyntezy. Grzybnia dostarcza drzewu sporej ilości wody i soli mineralnych. Gdyby nie ona - korzeń zamiast metra musiałby mieć długość 1 km, a więc 1000 razy większą! Dzięki grzybom - drzewa dostają o 90 procent więcej azotu, 75 procent więcej potasu i 200 procent fosforu; same oddają grzybom cukry i witaminę B.
Niektóre grzyby wiążą się tylko z jednym drzewem: maślak żółty - z modrzewiem (choć modrzew współżyje też z innymi gatunkami grzybów), kozak brunatny z brzozą, kozak czerwony z osiką, a kurka - z sosną. Inne żyją w symbiozie z wieloma gatunkami drzew. I tak olszówkę, czyli krowiaka podwiniętego, możemy znaleźć pod olchą, sosną, świerkiem i brzozą, muchomora sromotnikowego - pod dębem i bukiem, a czerwonego muchomora - pod sosną, brzozą, bukiem i świerkiem.