Sklonowano embrion człowieka
Po raz pierwszy na świecie przeprowadzono eksperyment z klonowaniem ludzkiego embrionu. Przełomu tego dokonała amerykańska firma Advanced Cell Technology INC z Worcester w stanie Massachussets. Ludzki embrion został sklonowany nie po to, by wyhodować człowieka, ale by dostarczyć materiału genetycznego do leczenia chorób - twierdzą pracownicy instytutu.
Najwyraźniej to, co do tej pory należało do świata "science fiction" stało się rzeczywistością. Uczeni twierdzą, że rezygnacja z klonowania bardzo uwsteczniłaby badania genetyczne. - Nie powinniśmy się bać wyników badań, lecz raczej kierować tymi wynikami i wręcz wpoić ludziom strach przed tym, w czym nie jesteśmy doskonali. Będziemy się jednak w kwestii badań starali być jak najlepsi - jeszcze przed sklonowaniem człowieka twierdził Panos Zavos, naukowiec popierający klonowanie.
Gorąca dyskusja o klonowaniu ludzi rozgorzała na początku sierpnia w czasie odbywającej się w Stanach Zjednoczonych konferencji naukowców. Plany klonowania ludzi przedstawili wtedy: doktor Panos Zavos, emerytowany profesor i szef kliniki badań bezpłodności w Lexington w stanie Kentucky, włoski naukowiec doktor Severino Antinori z Rzymu i doktor Brigitte Boisellier, dyrektor Instytutu Clonaid. Szczególnie interesujący jest ten ostatni Instytut. Clonaid należy do kanadyjskiej sekty Real, która planowała sklonowanie Adolfa Hitlera, aby go osądzić.
Wywołało to szeroką dyskusję w Niemczech. Sekta założyła także firmę Valiant Ventures, działającą w USA, która oferować ma klonowanie ludzi za pieniądze. Znalazło się także 50 ochotniczek, które mają urodzić klonowane dzieci.
Klonowanie dla ratowania ludzi
Jak powiedział telewizji NBC News prezes ACT Michael West, chodzi nie o klonowanie reprodukcyjne, czyli w celu stworzenia nowego identycznego osobnika, tylko dla celów terapeutycznych. Sklonowany embrion ma posłużyć jako źródło komórek macierzystych, z których powstają komórki wszystkich innych tkanek.
Według naukowców umożliwi to zastępowanie chorych lub brakujących tkanek ludzi cierpiących na różnego rodzaju, często nieuleczalne schorzenia, jak rak, cukrzyca, choroby Alzheimera i Parkinsona, choroby serca, a nawet AIDS. Jak powiedział West, udane sklonowanie pierwszego ludzkiego embriona toruje drogę do niemal nieograniczonego tworzenia organów do przeszczepów. ACT ma oficjalnie ogłosić o swoim osiągnięciu w przyszłym tygodniu, a naukowy raport na temat klonowania embriona ukaże się w najnowszym numerze periodyku "Scientific American".
Naukowcy z ACT zastosowali tę samą technikę klonowania, której użyto już przy klonowaniu zwierząt. Z jaja usunięto materiał genetyczny DNA, przenosząc do niego DNA z jądra komórki z tkanki skórnej innego osobnika. Technikę tę ACT zastosowała przedtem przy klonowaniu krów. Kilka dni temu ta sama firma ogłosiła, że 25 sklonowanych przez nią krów, które dożyły wieku dorosłego, jest całkowicie zdrowych. Embrion ludzki sklonowany dla celów terapeutycznych może być także umieszczony w łonie zastępczej matki, która może następnie urodzić dziecko będące genetyczną kopią osobnika, z którego pobrano komórki z tkanki skórnej. Prawo w USA zabrania klonowania dla celów reprodukcyjnych. Zakazując go powoływano się na argumenty etyczne, a także opinie większości naukowców, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż sklonowane osobniki nie będą normalne.