Przełomowy sukces w badaniu nad komórkami macierzystymi
Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin poinformowali, że udało im się skłonić komórki macierzyste do przemiany w komórki krwiotwórcze. Jak się ocenia pozwolą one na lepsze zrozumienie procesów rozwoju krwinek i w przyszłości mogą zaowocować opracowaniem metod otrzymywania krwi na potrzeby transfuzji albo do leczenia np. różnych postaci białaczki.
Mówi się także o tym, że podobne prace mogą niezwykle przydać się w transplantologii. Przeszczep komórek krwiotwórczych mógłby zapobiec odrzuceniu przeszczepu organu wyhodowanego z tej samej linii komórek macierzystych. Jak podkreślają naukowcy, na pierwsze praktyczne zastosowanie obecnego odkrycia prawdopodobnie trzeba będzie jednak jeszcze poczekać kilka lat i to pod warunkiem, że kolejne eksperymenty potwierdzą, że tak otrzymane krwinki są trwałe i mogą po przeszczepie poprawnie funkcjonować. Uczeni twierdzą, że z komórek macierzystych będą potrafili wyhodować różne tkanki, i zapowiadają, że będą w stanie uzyskać w laboratorium całe narządy.
Przypomnijmy: w obliczu wątpliwości etycznych dotyczących komórek pobieranych z ludzkich embrionów, prezydent Bush zgodził się finansować z funduszy federalnych tylko te badania, których przedmiotem są istniejące już embriony. Z ostatnich prognoz profesora Stephena Hawkinga, światowej sławy fizyka, autora głośnej książki "Krótka historia czasu" wynika, że bez inżynierii genetycznej ludzka inteligencja w konfrontacji z komputerami jest skazana na przegraną.