Narodziny języka
Dzieci zaczynają się uczyć języka już w wieku dziesięciu miesięcy, kiedy jeszcze nie potrafią mówić - pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita".
Nauka języka rozpoczyna się od poznawania nazw najbardziej interesujących przedmiotów, ale tych, które zaciekawią dzieci, a nie rodziców. - Wskazując i nazywając poszczególne obiekty, powinni oni pamiętać, że ich pociechy mogą przypisać usłyszaną nazwę innemu przedmiotowi, który w tym momencie zwrócił ich uwagę - tłumaczy prof. psychologii Kathy Hirsh-Pasek z Uniwersytetu Temple w Filadelfii w USA.
Jest ona jedną z autorek badania przeprowadzonego przez zespół naukowców z trzech amerykańskich uniwersytetów Temple, Delaware i Evansville. Wynik ich pracy został opublikowany w najnowszym wydaniu pisma "Child Development" - czytamy w dzienniku.
Płynie z nich jasny wniosek dla rodziców: dla dobra i rozwoju swoich potomków powinni jak najwcześniej zacząć do nich mówić. Warto przy tym zwracać uwagę na to, co interesuje najmłodszych. Naukowcy zauważyli także, że około osiemnastego miesiąca życia zachodzi u dzieci zmiana w procesie nauki języka. Stają się bardziej społeczne, dlatego wzrasta ich zainteresowanie nowymi słowami związanymi z innymi ludźmi i przedmiotami, których oni używają.
Rzeczpospolita