Na podbój Czerwonej Planety
Nowy Rok rozpoczął się pod znakiem badań kosmicznych. Oto Ziemianie zdobywają Marsa! Kiedy sukcesem zakończyło się lądowanie amerykańskiej sondy Spirit na Czerwonej Planecie, odżyło trapiące ludzkość od wieków pytanie: czy istniało życie na Marsie?
4 stycznia 2004 roku "Spirit" wylądował na Marsie. 173-kilogramowa sonda zakończyła w ten sposób szczęśliwie siedmiomiesięczną podróż z Ziemi. Jest to jeden z największych sukcesów badaczy Czerwonej Planety, tym większy, że Mars w przeszłości okazał się miejscem szczególnie nieszczęśliwym dla obiektów wysyłanych z naszej, sąsiadującej z nim od strony Słońca, planety.
Prowadzone od lat badania są dla nas, Ziemian, fascynujące o tyle, że mogą dać odpowiedź na pytanie, czy na Czerwonej Planecie istniało kiedyś życie. A jeżeli istniało, to... Lepiej jeszcze dzisiaj nie kónczyć tego zdania.
Naukowcy szukają także odpowiedzi na pytanie:dlaczego Mars jest czerwony?
W podbojach kosmicznych udział swój mają również Polacy. Prof. dr hab. Andrzej Jurewicz przewodniczy zespołowi naukowemu Centrum Badań Kosmicznych PAN, biorącemu udział w międzynarodowym eksperymencie PFS (Planetarny Spektrometr Fourierowski), stanowiącym część misji Mars-Express, przygotowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA.
Jednym z zadań misji było wysłanie na powierzchnię Marsa lądownika Beagle-2, z którym dotychczas nie udało się nawiązać łączności. Beagle 2 wciąż milczy...
Jednak sonda Mars-Express z polską aparaturą na pokładzie kontynuuje swoją misję na orbicie Czerwonej Planety.
Czy na Marsie znajdziemy ślady życia? Do czego służy polska aparatura w sondzie Mars-Express? Czego po obu misjach spodziewają się naukowcy?
W czwartek 8 stycznia br. o godz. 12.00 zapraszamy do rozmowy z prof. Andrzejem Jurewiczem, kierownikiem Zakładu Teledetekcji Centrum Badań Kosmicznych PAN.