Cudowne działanie placebo
Lekarstwo będzie działać skuteczniej, jeśli lekarz przekona cię wcześniej, że właśnie ono ci pomoże - to wniosek płynący z najnowszych badań dotyczących tak zwanego efektu placebo.
To, że już sama świadomość, że coś zażywamy, może nam pomóc wiemy od dawna, teraz okazuje się, że to efekt nie tylko psychiczny, ale także fizyczny.
Siła oczekiwań jest potężna. Potwierdzono to ostatnio w kilku niezależnych eksperymentach dotyczących reakcji organizmu na środki przeciwbólowe.
Okazało się na przykład, że już jakby w oczekiwaniu na działanie środka uśmierzającego, mózg sam wydziela naturalne substancje przeciwbólowe - endorfiny.
Pacjentowi nie tylko wydaje się, że czuje się lepiej. Jego odczucia są całkiem uzasadnione, choć źródłem ulgi wcale nie musi być lek.
Co więcej, wstępnie potwierdzono też odwrotny efekt, u pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera, którzy nie zdawali sobie sprawy z tego, że otrzymują lekarstwo, efekt uśmierzający prawdziwych środków przeciwbólowych był znacznie słabszy.
Być może trudno od razu oswoić się z myślą, że lekarze powinni manipulować nami używając efektu placebo, ale to może się okazać skutecznym narzędziem. I to bez efektów ubocznych.