Badania nad schizofrenią
Zmiany w mózgu są zauważalne we wczesnych stadiach rozwoju schizofrenii, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych poważnych objawów psychotycznych - twierdzą brytyjscy naukowcy.
W badaniach, których rezultaty publikuje najnowsze wydanie "American Journal of Psychiatry", uczestniczyło 68 osób, z czego 37 miało już początkowe objawy choroby. Ich mózgi badano metodą rezonansu magnetycznego. Okazało się, że pomiędzy grupą osób zdrowych i chorych istnieją różnice w wyglądzie płatów skroniowych. Naukowcy podkreślają, że wcześniej wykonywano już podobne badania porównawcze, które wykazały różnice w budowie niektórych rejonów mózgu osób chorych na schizofrenię i zdrowych. Jednakże w eksperymentach tych uczestniczyli zawsze pacjenci, u których choroba rozwinęła się już przed laty. Z tego powodu trudno było ustalić, czy zmiany w mózgu są wywołane procesem starzenia, samą chorobą czy ubocznymi skutkami zażywania lekarstw. Natomiast w najnowszym badaniu brali udział ludzie, u których objawy psychotyczne pojawiły się najpóźniej 3 miesiące przed badaniem rezonansem magnetycznym.
Schizofrenia jest jedną z najpoważniejszych chorób psychicznych. Choruje na nią ponad 400 tysięcy Polaków. Symptomy pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 15. a 30. rokiem życia: omamy, urojenia, zaburzenia intelektualne. Pojawia się depresja, problemy z pamięcią, koncentracją, nauką. Jeszcze w latach siedemdziesiątych 20 procent chorych prawie całe życie spędzało w szpitalu. Pozostali trafiali tam w czasie nawrotów choroby. Obecnie - dzięki nowym lekom - 10 procent chorych nigdy nie leczono w szpitalu.