Niezwykłe odkrycie w Warszawie. Stare monety to tylko początek

Oprac.: Dagmara Pakuła
Monety i inne zabytki odkryli archeolodzy w podziemnym korytarzu w warszawskim Gucin Gaju. Znalezisko mieści się na terenie dawnego założenia pałacowego króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. "Największą niespodzianką okazał się odkopany fragment ceglanego muru ze stopniem" - podało biuro konserwatora.

Na terenie historycznego założenia Gucin Gaj mieści się półkolisty, podziemny korytarz, który mierzy aż 63 m długości. Badania wykonane w 2021 roku stanowiły podstawę do dalszych prac archeologicznych, które w ostatnim czasie przyniosły zaskakujące efekty.
W trakcie badań przeprowadzonych przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego we współpracy z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków, odsłonięto mury okalające wejście, które najprawdopodobniej były efektem przebudowy korytarza w XIX w.
Gucin Gaj. Monety i ceglany mur wśród historycznych odkryć
"Największą niespodzianką okazał się odkopany fragment ceglanego muru ze stopniem, który prawdopodobnie jest elementem pierwotnego wejścia do korytarza" - przekazało biuro konserwatora.
Jak podaje biuro konserwatora, archeolodzy odkryli zabytki datowane na czasy wczesnego średniowiecza a także monety z XVII wieku.
W komunikacie podano, że fragment korytarza we wschodniej części jest zasypany. "Wiele wskazuje, że jesteśmy coraz bliżej potwierdzenia XVII-wiecznego pochodzenia korytarza" - dodano.
Archeolodzy badają znalezisko. Potrzebne dalsze kroki
Najprawdopodobniej była to cysterna gromadząca wodę, która zasilała powstający kilka kilometrów dalej pałac w Wilanowie należący do króla Jana III Sobieskiego. Dalsze badania pokażą, czy te przypuszczenia się potwierdzą" - oceniło biuro konserwatora.
Dalsze badania mają wykazać, czy przypuszczenia są trafne.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!