Matura 2024. Geografia rozszerzona w formule 2015. Arkusz CKE i rozwiązania
O godz. 12 zakończył się egzamin z geografii na poziomie rozszerzonym. Do matury z jednego z najpopularniejszych przedmiotów podeszły dziesiątki tysięcy abiturientów. W tekście poniżej opublikowaliśmy oficjalny arkusz CKE w starej formule (2015), a także opracowane przez naszych ekspertów odpowiedzi do zadań.
Oficjalne wyniki ze wszystkich egzaminów Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje online w specjalnym systemie ZIU (Zintegrowany Interfejs Użytkownika) 9 lipca 2024 roku.
Zanim jednak maturzysta pozna ostateczne rezultaty, może zweryfikować swoje odpowiedzi w Interii. W tekście opublikowaliśmy arkusz CKE w formule 2015, a nasi eksperci zaproponowali odpowiedzi do wszystkich zadań.
Arkusz CKE i odpowiedzi w nowej formule znaleźć można pod TYM LINKIEM.
Matura 2024. Geografia rozszerzona. Arkusz CKE i odpowiedzi. Zadania 1-9
Zadania 1-8 uczniowie zdający rozszerzoną maturę mieli rozwiązać na podstawie dołączonej do arkusza mapie (zamieszczona powyżej).
W zadaniu piątym abiturienci mieli obliczyć wysokość słońca w dniu równonocy w momencie górowania w miejscu, w którym położony był zaznaczony na dołączonym zdjęciu szczyt góry.
Matura 2024. Geografia rozszerzona. Arkusz CKE i odpowiedzi. Zadania 10-15
W zadaniu jedenastymi uczniowie pracowali na danych dotyczących stacji i pomiarów meteorologicznych.
Matura 2024. Geografia rozszerzona. Arkusz CKE i odpowiedzi. Zadania 16-22
Matura 2024. Geografia rozszerzona. Arkusz CKE i odpowiedzi. Zadania 23-31
"Na podstawie źródła 1. przyporządkuj do podanych opisów właściwe województwa" - brzmiało polecenie do zadania 29.1. Do wyboru były województwa: podlaskie, lubuskie, mazowieckie i pomorskie.
Rozszerzona matura z geografii. Jak wygląda egzamin?
Egzamin maturalny z geografii na poziomie rozszerzonym rozpoczął się o godz. 9 i trwał 180 minut. W obydwu formułach do zdobycia było maksymalnie 60 punktów. Poszczególne zadania (otwarte i zamknięte) miały zweryfikować wiedzę tegorocznych abiturientów dotyczącą procesów przyrodniczych, ekonomicznych, społecznych i gospodarczych czy ich wpływu na środowisko.
Matura 2024 sprawdza także konkretne zdolności: czytania map, analizowania i interpretowania wykresów czy danych statystycznych, a także wykonywania rozmaitych obliczeń.
W poprzednim roku uczniowie zdający formułę 2023 zdobywali średnio 43 proc., z kolei przystępujący do egzaminu w starej formule (2015) gromadzili średnio 37 proc. Egzaminu na poziomie rozszerzonym nie da się nie zdać.
Dla tych, którzy nie zdołali podejść do matury z rozszerzonej geografii w maju, wyznaczono termin dodatkowy. Test ten odbędzie się 12 czerwca o godz. 9.
Arkusze CKE i rozwiązania w Interii. Lista przedmiotów maturalnych
W Interii maturzyści zapoznać mogą się także z arkuszami i odpowiedziami do zadań z innych matur. Poniżej szczegółowa lista:
-----
Najnowsze informacje dotyczące matury 2024 znajdziesz w naszym raporcie specjalnym - kliknij!
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!