Matura 2024. Egzamin inny niż wszystkie. Nie tylko papierowy arkusz
W środę odbędzie się matura z informatyki na poziomie rozszerzonym. To egzamin inny niż wszystkie, ponieważ w trakcie rozwiązywania zadań uczniowie pracują nie tylko z arkuszem, ale i z użyciem komputera. 22 maja abiturienci podejdą do testu w dwóch formułach, które znacząco się od siebie różnią. Poniżej wyjaśniamy, jak wyglądają poszczególne testy.
W środę 22 maja o godz. 9 abiturienci rozpoczną egzamin maturalny z informatyki. W 2024 roku test ponownie przeprowadzony zostanie w dwóch formułach: nowej (2023) i starej (2015).
Dla tych, którzy zadeklarowali chęć zdawania tej matury w rozszerzeniu, a z uzasadnionych przyczyn nie zdołają napisać jej 22 maja, przewidziano termin dodatkowy - 14 czerwca o godz. 9.
W 2023 roku maturzyści zdobywali średnio 45 proc. (formuła 2023) bądź 30 proc. (formuła 2015). Egzaminu z informatyki nie można oblać, ponieważ to test dodatkowy, bez ustanowionego progu zdawalności.
Matura 2024. Informatyka, rozszerzenie. Jak wygląda egzamin?
Jak wygląda matura z informatyki na poziomie rozszerzonym? Za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań zdobyć można maksymalnie 50 punktów.
Uczniowie zdający maturę w formule 2015 podejdą do egzaminu podzielonego na dwie części. Pierwsza trwa 60 minut (do zgromadzenia 15 punktów) i składa się z zadań, które rozwiązuje się bez komputera. W arkuszu w 2023 roku pojawiły się trzy polecenia z podpunktami.
W kolejnej części - obejmującej pracę nad zadaniami z użyciem komputera - uczniowie mają do dyspozycji 150 minut, a do uzyskania 35 punktów.
Matura 2024 z informatyki w rozszerzeniu inaczej wyglądać będzie w przypadku nowej formuły. Absolwenci szkół średnich otrzymają tylko jeden arkusz, a egzamin trwać będzie 210 minut.
W teście pojawią się zadania teoretyczne, do których odpowiedzi maturzysta nanieść będzie musiał jedynie na papierowy arkusz. Pozostałe zadania realizować trzeba będzie z użyciem komputera, a rozwiązania przedstawić w formie cyfrowej, np. stworzyć program czy przeprowadzić obliczenia. W czasie testu maturzyści mogą korzystać z kalkulatora prostego.
Na maturze z informatyki pojawiają się polecenia, które weryfikują m.in.: rozumienie, analizowanie i rozwiązywanie problemów na bazie logicznego i abstrakcyjnego myślenia, a także myślenie algorytmiczne, programowanie, obsługę aplikacji komputerowych, urządzeń cyfrowych, sieci oraz znajomość i przestrzeganie prawa czy zasad bezpieczeństwa dotyczących np. ochrony danych i praw własności intelektualnej. Szczegółowe wymagania egzaminacyjne maturzyści odnaleźć mogą na stronach CKE.
Matura 2024. Ostatnie testy w terminie głównym. Trwają egzaminy ustne
Informatyka to jeden z ostatnich przedmiotów, z którego uczniowie napiszą maturę w terminie głównym. Przed maturzystami jeszcze testy z fizyki, języków na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym, a także z innych przedmiotów dla uczniów szkół i oddziałów dwujęzycznych.
Jednocześnie od 11 do 25 maja w szkołach średnich przeprowadzane są egzaminy ustne.
Matury te odbywają się w zgodzie z harmonogramami opracowanymi przez poszczególne placówki i przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.
Matura 2024. Arkusze CKE i rozwiązania - lista egzaminów
Oficjalne wyniki z egzaminów pisemnych CKE opublikuje 9 lipca za pośrednictwem systemu ZIU (Zintegrowany Interfejs Użytkownika).
Wcześniej uczniowie mierzyli się z maturami obowiązkowymi na poziomie podstawowym, a następnie rozszerzeniami, dla których w Interii publikowaliśmy arkusze CKE i proponowane rozwiązania. Poniżej lista rozwiązanych testów:
-----
Najnowsze informacje dotyczące matury 2024 znajdziesz w naszym raporcie specjalnym - kliknij!
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!