Znowelizowany Kodeks Rodzinny
Dziś Sejm znowelizował Kodeks Rodzinny. Posłowie opowiedzieli się za przyspieszeniem adopcji niechcianych dzieci. Dzięki zmianom będzie można szybciej pozbawić praw rodzicielskich tych rodziców, którzy nie interesują swoimi dziećmi.
Dotychczasowe przepisy były bardzo ostre. Adopcja była możliwa, ale dopiero po spełnieniu wielu warunków. Jeśli rodzice sami nie zrzekli się praw rodzicielskich, sprawy ciągły się latami. Cierpiały na tym dzieci, które umieszczane w domach dziecka, nie mogły znaleźć nowej rodziny. Teraz, jak zapewnia posłanka Katarzyna Piekarska, ma się to zmienić. Głównie chodzi o to, żeby przeciwdziałać długoletniemu i nieuzasadnionemu przebywaniu dzieci w domach dziecka.
Najważniejsze zmiany to zaostrzenie kontroli sądów nad dziećmi trafiającymi do placówek opiekuńczych lub rodzin zastępczych oraz ułatwienie procesu adopcyjnego dzieci opuszczonych przez rodziców. Sąd umieszczając dziecko w placówce opiekuńczej, będzie odtąd kontrolował jego sytuację. Informację o dziecku będą zbierały Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. Ponadto pomoc otrzyma rodzina naturalna. Jeśli jednak to się nie uda (na przykład rodzice okażą się alkoholikami odmawiającymi leczenia lub w ogóle nie interesują się dzieckiem), sąd szybko będzie mógł pozbawić ich praw rodzicielskich i dziecko będzie mogło pójść do adopcji.
Niektórzy jednak boją się, że nowe przepisy mogą stworzyć groźbę zbyt łatwego odbierania praw rodzicielskich. Ponadto pracowników socjalnych z Centrum Pomocy Rodzinie jest bardzo mało, a pod opieką mają kilkanaście rodzin, istnieje więc obawa, że kontrola rodzin i dzieci pozostanie jedynie zapisana na papierze.