Zmarł Janusz Stanny - grafik, ilustrator książek i plakacista
W wieku 81 lat zmarł Janusz Stanny - wybitny grafik, plakacista i rysownik, karykaturzysta, autor ilustracji do kilkuset książek, pedagog i wychowawca - podała Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie na swojej stronie internetowej. Stanny zmarł w czwartek w Warszawie.
- Profesor przez ćwierć wieku kierował Pracownią Książki i Ilustracji na Wydziale Grafiki, należał do ścisłego grona najlepszych polskich ilustratorów książkowych, rysowników prasowych, satyrycznych i plakacistów. Był Twórcą ponad 200 ilustracji do książek, w tym w większości dla dzieci, wielokrotnie nagradzanym w kraju i za granicą. Żegnamy wyjątkowego dydaktyka, przyjaciela młodzieży, człowieka niezwykle ciepłego, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci - podała ASP.
Janusz Stanny urodził się 29 lutego 1932 r. Studiował na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1951-1957. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. W 1989 r. otrzymał tytuł profesora.
W latach 1960-1964 był asystentem w Pracowni Ilustracji prof. Jana Marcina Szancera, a w latach 1975 - 2005 kierował pracownią książki i ilustracji w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie prowadzi pracownię ilustracji w Akademii Humanistyczno - Ekonomicznej w Łodzi.
Debiutował w 1951 r. na łamach "Szpilek" jako karykaturzysta. Zamieszczał też rysunki w czasopismach: "Dookoła Świata", "Świat", "Wiadomości Kulturalne", a także w "Gazecie Wyborczej" i "Przeglądzie". Współpracował z wieloma wydawnictwami jako konsultant lub kierownik graficzny.
Główny nurt jego twórczości to ilustracja książkowa. Wykonał ilustracje do kilkuset pozycji, zarówno z literatury dla dzieci jak i z literatury klasycznej, m.in. "Bajki" La Fontaine'a, "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, "Baśnie" Hansa Christiana Andersena, "Ziemia obiecana" Władysława Reymonta, a także Biblię.
Stanny jest również autorem książek dla dzieci i ilustracji do nich - m.in. "Baśni o królu Dardanelu", "O malarzu rudym jak cegła", a także autorem wielu opracowań plastycznych do różnych filmów m.in. serialu animowanego dla dzieci "Miś Kudłatek"(1971-1973 r.) czy filmu animowanego "Gwiazda Kopernika" (2009 r.)
Otrzymał wiele nagród w dziedzinie ilustracji książkowej, m.in. Grand Prix na wystawie sztuki ilustratorskiej w Bolonii, złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej (IBA) w Lipsku, nagrodę "Premio Europeo" w Padwie. Był też nagradzany za swoją twórczość satyryczną - trzy razy otrzymał Srebrną i dwa razy Złotą Szpilkę, a także Grand Prix w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Karykatury z okazji 400-lecia stołeczności Warszawy w 1996.
Wielokrotnie był też nagradzany i wyróżniany w konkursach Towarzystwa Wydawców Książek na najlepiej wydaną książkę roku.